Jednolity plik kontrolny: od kiedy obowiązuje?

06.11.2017 12:18

Jednolity plik kontrolny: od kiedy obowiązuje i jakie zmiany wprowadza? Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów nowe prawo prowadzić ma do uszczelnienia polskiego systemu podatkowego.

od kiedy obowiązuje jednolity podatek kontrolny

fot. Pixabay

Jednolity plik kontrolny to, najprościej mówiąc, księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, które od 2018 podatnik będzie przekazywał na wezwanie organów podatkowych.

Jednolity plik kontrolny - kiedy wejdzie w życie?

Nowe przepisy rozliczania podatkowego będą obowiązywały już od 1 stycznia 2018. Pomimo tego, że obowiązek comiesięcznej ewidencji VAT będzie obowiązywał od początku roku, dane do e-kontroli na wezwanie organów podatkowych będzie trzeba przesyłać dopiero od 1 lipca 2018. Jednolity plik kontrolny przyniesie wiele ułatwień, ponieważ będzie on składany jedynie drogą elektroniczną.

Jednolity pli kontrolny - zmiany w prawie

Jednolity plik kontrolny to przede wszystkim przyśpieszenie i usprawnienie przesyłania wniosków dotyczących danych podatkowych. Dzięki w pełni zelektronizowanej formie składania wniosków, organy podatkowe będą mogły szybciej weryfikować otrzymane dokumenty. Ponadto, JPK ujednolici przeprowadzanie czynności kontrolnych i sprawdzających. Nie będzie też trzeba pamiętać o papierowych egzemplarzach, a czas rozpatrywania wniosków zdecydowanie się skróci.

Przedsiębiorcy zyskają dodatkowy czas, który do tej pory przeznaczali na kontrole podatkowe przeprowadzane bezpośrednio w siedzibie ich firm. Zapewnią sobie także bezpieczeństwo i swobodę w działaniach prawno-podatkowych. Dodatkowo,  będą musieli dostarczyć plik jedynie do Ministerstwa Finansów. Stamtąd dane zostaną przekazywane do poszczególnych urzędów skarbowych. W trosce o wygodę i bezpieczeństwo klientów, Ministerstwo Finansów przygotowało także UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru pliku kontrolnego.

RadioZET.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/JH