Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Kamila Terpiał , Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielkanoc 2018 prawosławna i katolicka: kiedy wypada? [DATY]

08.01.2018 10:46

Wielkanoc 2018 prawosławna i katolicka: kiedy wypada i ile się ją świętuje? Wielkanoc katolicka i prawosławna wypada w różne daty - głównie ze względu na różnice w kalendarzu obu tych religii. Jest to czas celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to także jedno z najstarszych i najpełniej obchodzonych świąt w roku liturgicznym.

Wielkanoc 2018: prawosławna i katolicka [DATY] fot. Pixabay.com

Wielkanoc 2018 prawosławna i katolicka - kiedy wypada i jaka jest różnica w kalendarzu obu tych wierzeń? Wielki Tydzień poprzedza święto Wielkanocy w wierze katolickiej. Wtedy to wierni wspominają najważniejsze wydarzenia, jakie znalazły się w kanonie wiary. W kościołach prawosławnych Wielkanoc nazywana jest Paschą lub Zmartwychwstaniem Pańskim.

Wielkanoc 2018 prawosławna: kiedy wypada? [DATA]

Wielkanoc 2018 prawosławna obchodzona będzie 8 kwietnia. Dzień ten wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wierni kościoła prawosławnego upamiętniają wtedy śmierć Chrystusa na krzyżu. Jutrznia paschalna jest jedną z tradycji Wielkanocy prawosławnej 2018. Kiedy się ona odbywa? W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Prawosławna Wielkanoc 2018 to czas szczególnie ważny dla wiernych - gromadzą się oni wtedy w cerkwi i odprawiają rytuał odwalenia kamienia z grobu Chrystusowego, a także śpiewają psalmy z psałterza.

Wielkanoc 2018 katolicka: kiedy wypada? [DATA]

Wielkanoc 2018 katolicka wypadać będzie 1 kwietnia. W ten dzień wierni Kościoła Katolickiego również gromadzą się w swoich świątyniach, by obchodzić mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Obchody Wielkanocy rozpoczynają się od Wigilii Paschalnej. Msza w niedzielę to obowiązkowa część obchodów świąt Wielkiejnocy w Kościele Katolickim. 

Wielkanoc katolicka 2018 czczona będzie także w czasie oktawy wielkanocnej. Cały okres wielkanocny trwać będzie 50 dni i zakończy się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

RadioZet.pl/JH

Oceń