Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Justyna Dżbik, Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Do kiedy zwrot podatku? Termin wypłat 2017

14.07.2017 10:00

Zwrot podatku 2017: do kiedy wpłynie na konto? Terminy wypłat mogą być różne, zależą one od kilku czynników. Sprawdź do kiedy wpływa podatek i co zrobić, jeśli nadal nie masz zwrotu za 2016 rok.

Do kiedy zwrot podatku? Termin wypłat 2017

fot. pixabay.com

Do kiedy zwrot podatku w 2017 roku? To pytanie wciąż stawiają sobie Polacy, którzy nadal nie otrzymali pieniędzy z tytułu nadpłaconego podatku dochodowego. Sprawdziliśmy, jaki jest termin wypłat zwrotu podatku za 2016 rok.

Zwrot podatku 2017 - do kiedy są wypłaty?

Nie powinni martwić się w szczególności ci, którzy formularz PIT za 2016 złożyli pod koniec kwietnia. Zwrot podatku następuje w terminie nawet 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Podatnicy, którzy dostarczyli formularze do 2 maja, mogą czekać na zwrot nawet do 2 sierpnia 2017 roku. Choć urzędy zachęcają do wysyłania zeznań przez internet oraz wybór preferowanej formy otrzymywania zwrotu nadpłaty jako przelew na konto, niestety nie zawsze te wybory powodują przyspieszenie procedur.

Nadal nie mam zwrotu podatku - co robić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy poczekać. Możliwe, że termin zwrotu podatku przedłuża się z powodu dużej ilości pracy w urzędzie. Jeśli składamy korektę do zeznania, czas ten liczony jest od dnia dostarczenia jej, a nie od dnia złożenia formularza PIT, co również mogło spowodować wydłużenie czasu na zwrot nadpłaty przez urząd. Należy jedynie pamiętać, że powinien on nastąpić w terminie 3 miesięcy od daty złożenia zeznania. Jeśli tak się nie stało, należy skontaktować się z pracownikami naszego Urzędu Skarbowego w celu wyjaśnienia sytuacji. Brak zwrotu może wynikać z kilku przyczyn:

  • podany w zeznaniu numer konta zawiera błędy lub jest nieaktualny
  • zwrot podatku został zaliczony na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub np. na niezapłacone mandaty
  • jeśli zeznanie zostało wysyłane pocztą, list mógł nie dotrzeć do urzędu (cenne w tej sytuacji może okazać się potwierdzenie odbioru potwierdzające nadanie listu)

Jeśli jednak żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, urząd będzie musiał zwrócić nadpłatę podatku dochodowego wraz z odsetkami za przekroczenie terminu.

RadioZET.pl/bankier.pl/KP