Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Justyna Dżbik, Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wróżby na Andrzejki 2017: zabawy, przesądy i zwyczaje andrzejkowe

13.11.2017 09:00

Wróżby andrzejkowe są popularne do tej pory, choć ich początki w Polsce sięgają nawet XVI wieku. Wieczorem 29 listopada organizujemy różne imprezy i spotkania, podczas których możemy sprawdzić, co czeka nas w przyszłości. Bardzo popularne są różnego rodzaju zabawy i zwyczaje na Andrzejki, a najbardziej znane jest oczywiście lanie wosku. Jakie inne ciekawe wróżby andrzejkowe można wykonać tego dnia? Sprawdzamy najciekawsze przesądy i zwyczaje na Andrzejki 2017.

Andrzejki 2017: WRÓŻBY, zabawy, przesądy i zwyczaje andrzejkowe

fot. pixabay.com

Wróżby, zabawy i zwyczaje na Andrzejki 2017 - sprawdzamy najciekawsze wróżby andrzejkowe na 2017 rok. Wigilia świętego Andrzeja to czas organizowania różnych imprez i zabaw, podczas których ludzie dzięki różnym przepowiedniom mogą sprawdzić, jaka czeka ich przyszłość. Jakie są przesądy i zabawy na Andrzejki 2017?

Andrzejki 2017: WRÓŻBY, zabawy, przesądy

Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. W tej chwili oczywiście Andrzejki mogą obchodzić wszyscy, jak również brać udział w zabawach andrzejkowych. Przedstawiamy kilka najciekawszych i najbardziej znanych przesądów i zabaw na Andrzejki. Bardzo znaną wróżbą andrzejkową jest losowanie różnych przedmiotów o określonym znaczeniu. Na przykład jeśli kobieta wylosowała listek, oznaczało to dla niej staropanieństwo; jeśli obrączkę lub wstążkę z czepka - bliski ślub, a jeśli różaniec - stan zakonny. Popularną zabawą na Andrzejki jest także ustawianie butów zebranych kobiet od ściany do progu. Ta, której but przekroczy próg jako pierwszy, najszybciej wyjdzie za mąż. Podobna wróżba z butami polega na rzuceniu buta przez lewe ramię. Jeśli but będzie czubkiem skierowany ku drzwiom, to również wróżba rychłego zamążpójścia.

Zagłosuj

Czy wykonujesz wróżby andrzejkowe?

Najpopularniejsze zwyczaje andrzejkowe 

Zwyczaje andrzejkowe wiążą się z przepowiadaniem przyszłości i sprawdzaniem, co czeka nas w życiu zawodowym czy w miłości. Najbardziej znanym zwyczajem na Andrzejki jest lanie wosku. Polega on na rozpuszczeniu np. świecy i przelaniem gorącego wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Zastygnięty wosk utworzy kształt, który następnie powinno się oglądać rzucając nim cień na ścianę. Wróżba ta ma wiązać się głównie z określaniem cech przyszłego małżonka lub jego zawodu itp. Bardzo znaną wróżbą andrzejkową jest także wypisanie imion mężczyzn na kartce, a następnie przebijanie jej z drugiej strony. W ten sposób można wylosować imię swojego przyszłego męża.

Andrzejki to popularne święto wróżb i zabaw, które co roku obchodzimy pod koniec listopada. Informacje na ten temat oraz dokładną datę Andrzejek 2017 można znaleźć w poniższym artykule:

>> Andrzejki 2017 - kiedy wypadają? Data Wigilii świętego Andrzeja

RadioZET.pl/KP