Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Damian Michałowski, Michał Korościel
Justyna Dżbik, Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zima 2017: kiedy astronomiczny i kalendarzowy początek zimy?

06.11.2017 10:55

Pierwszy dzień zimy 2017 kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze się pokrywa. Jedna z tych dat jest stała, druga ruchoma, jednak obie wskazują nadejście ostatniej pory roku. Kiedy początek zimy kalendarzowej i astronomicznej w 2017 roku? Sprawdzamy daty.

Zima 2017: kiedy astronomiczny i kalendarzowy początek zimy?

fot. pixabay.com

Kiedy jest pierwszy dzień zimy 2017? Data astronomicznego i kalendarzowego początku zimy przypada już za kilka tygodni. Choć nadal możemy cieszyć się polską złotą jesienią i ostatnimi ciepłymi dniami, niektórzy już zastanawiają się, kiedy pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej zimy wypada w tym roku. Sprawdzamy datę najkrótszego dnia w roku 2017, ile potrwa, o której się zacznie, a także kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej zimy 2017.

Kiedy początek astronomicznej zimy 2017? [DATA]

Początek astronomicznej zimy 2017 wypada 21 grudnia. W tym roku będzie to czwartek. To właśnie tego dnia przypada przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku. Słońce wzejdzie o godzinie 7.42, a zajdzie o 15.42. Dzień potrwa zaledwie 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego w roku aż o 9 godzin i 4 minuty. Zima astronomiczna 2017 potrwa do momentu równonocy wiosennej, czyli do 20 marca 2018.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy 2017

Pierwszy dzień astronomicznej zimy to data ruchoma. Kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej zimy 2017? Wypada on zawsze 22 grudnia, w tym roku będzie to piątek. Według zapowiedzi synoptyków będzie to także moment, w którym w Polsce powinien już padać śnieg, a termometry na pewno pokażą temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza.

Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. Na pierwsze dłuższe dni będziemy musieli poczekać aż do początku astronomicznej wiosny.

RadioZET.pl/KP