Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Coraz więcej osób pyta o historię szkód

20.02.2017 11:14

Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego coraz więcej osób sprawdza swoją historię ubezpieczeń i szkód. Ma to związek z rosnącymi cenami polis OC.

Coraz więcej osób pyta o historię szkód

To właśnie między innymi od naszej bezszkodowej jazdy zależą składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Szczególne zainteresowanie wykazywali młodzi mężczyźni mieszkający głównie w zachodnich regionach kraju. Jak podało UFG – w 2016 o te dane pytano się ponad dwukrotnie częściej.

Ponad 25% zapytań to zasługa właśnie dwudziestokilkulatków, o czym możemy przeczytać w komunikacie UFG:

"

Interesujące, że największy odsetek sprawdzających swoją historię OC w grupie właścicieli pojazdów, jest w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim, czyli tam gdzie ceny polis OC są statystycznie najwyższe. Kolejne są zaś regiony o największej liczbie zarejestrowanych pojazdów czyli: mazowieckie i śląskie. Łącznie w 2016 roku kierowcy zadali do Funduszu 48 tysięcy zapytań o swoją historię ubezpieczenia, rok wcześniej było ich 22 tysiące. "

Kwestia ubezpieczeń to bardzo drażliwy temat. W 2017 roku za ich brak – w przypadku aut osobowych – zapłacimy nawet do 4000 zł przy zwłoce powyżej 14 dni. Jednak przez ich zaporowe ceny, wielu Polaków podaje fałszywe dane w celu obniżenia składki. Co ciekawe, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyglądał się ubezpieczeniom OC, sprawdzając czy nie doszło do zmowy cenowej.

Przy zakupie OC warto pamiętać o legalnych sposobach na obniżkę składek. Eksperci także wskazują na to, że mieszkańcy kraju nad Wisłą nie mają tak wielu powodów do narzekań – wystarczy porównać polskie stawki z europejskimi.

RadioZET/UFG/MS