Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dlaczego nie powinieneś kupować tanich opon?

18.04.2017 09:58

Opony to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów samochodu i właściwie jedyny, który ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Choćby mając tylko to na względzie - nie warto na nich oszczędzać.

Dlaczego nie powinieneś kupować tanich opon?

fot. kadr z wideo

Kolejnym dowodem potwierdzającym to stwierdzenie jest filmik stworzony przez właściciela kanału „Engineering Explained” na YouTubie. Autor – Jason Fenske – wspomniał o zamiarze założenia nowego ogumienia na swoją Hondę S2000:

"

Bardzo ważne jest, by nie oszczędzać na oponach, tylko kupić takie o porządnej jakości. Powodów, dla których kupiłem nowe ogumienie do swojego auta jest kilka: obecne są w porządku, ale są raczej dość tanie. Tylne nie są właściwych rozmiarów, są trochę za małe – docelowe będą 20 mm szersze. Standardowo S2000 wyjeżdżało z fabryki na Bridgestone Potenza S-02. Zakupione przeze mnie to Bridgestone Potenza RE-71R, dobrej jakości letnie opony. Mam nadzieję, że będzie można dostrzec dodatkową przyczepność. Zważywszy na charakter kanału, nie będę tylko dzielić się moimi odczuciami. Kupiłem RaceLogic VBox Sport, wyposażony w GPS 20 Hz, dlatego zbiera super dokładne dane. I za pomocą tego urządzenia przeprowadzę testy hamowania i porównam uzyskiwane czasy, a także dystanse. "

Po przeprowadzeniu testów, wyniki okazały się być wręcz zdumiewające. Używane opony Fuzion HRI/VRI z każdym kolejnym hamowaniem były coraz gorsze – przegrzewały się z czasem. W przypadku RE-71R było na odwrót. Jason Fenske odważnie podsumował różnicę, jakoby była tak wielka jak między Cadillaciem Escalade a Alfą Romeo 4C.

Dysproporcja cenowa testowanych kompletów opon wynosi 216 dolarów. Jednak biorąc pod uwagę fakt, jak ogromny wpływ ogumienie ma na nasze bezpieczeństwo, warto raz na jakiś czas zainwestować w renomowane i sprawdzone produkty.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Oszczędzacie na oponach?