Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

GIODO zapowiada monitoring kamer w sklepach

20.02.2017 10:24

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiedział dokładne sprawdzenie kamer obserwujących klientów w sklepach – GIODO chce wiedzieć, jaki zakres danych jest gromadzony i czy nie łamie to prawa.

GIODO zapowiada monitoring kamer w sklepach

Dochodzenie w tej sprawie zostało potraktowane jako najważniejszy priorytet działania inspektora na najbliższe miesiące:

"

Sklepy stacjonarne: w zakresie przetwarzania danych osobowych w związku ze stosowaniem monitoringu pozwalającego na profilowanie klientów. Zastrzeżenia pojawiają się odnośnie monitorowania klientów przez sklepy, które korzystają z narzędzi (w tym kamer), umożliwiających nie tylko liczenie osób odwiedzających daną placówkę, ale pozwalających również na analizę płci i wieku na podstawie twarzy wyświetlonej na monitorze używanego w tym celu urządzenia. "

O rozwiązaniach tego typu zrobiło się głośno, gdy jeden z klientów sfotografował działanie podobnego systemu w sklepie sieci Żabka. Przedstawiciele franczyzy zapewniali, że pozyskiwane w wyniku analizy dane są wykorzystywane tylko w celach statystycznych, a wiek i płeć nie jest wiązana przez system z danym klientem.

Zakres kontroli ani czas potrzebny na jej przeprowadzenie nie został określony.

 

RadioZET.pl/GIODO/MT