Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak Corvette’a zmieniła się przez 30 lat?

08.05.2017 10:43

Chevrolet Corvette to ikona amerykańskiej motoryzacji. Sportowy samochód po raz pierwszy został zaprezentowany w 1953 roku podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku.

Jak Corvette’a zmieniła się przez 30 lat? fot. BRIDJIT Curb Ramps

Jego produkcja rozpoczęła się 6 miesięcy później. Inspiracją dla nazwy tego modelu były małe i wyjątkowo zwrotne statki. Pod maską dwudrzwiowego kabrioletu mogły pracować rzędowe jednostki sześciocylindrowe. Jednak największą popularnością cieszyły się porządne „V-ósemki”. W najmocniejszej odmianie legitymowały się mocą nawet 360 KM, którą wykrzesano z 5.4 litra. Przez pierwszych 12 miesięcy auto dostępne było wyłącznie z białym lakierem i czerwonym wnętrzem. Po upływie tego czasu rozszerzono możliwość indywidualizacji. Klienci mieli do wyboru między innymi takie kolory nadwozia jak niebieski, czerwony, czarny oraz biały.

Następca zadebiutował w 1963 roku. Samochód wyróżniał się oryginalną linią nadwozia ze specyficznie opadającym dachem – ten motyw stylistyczny wciąż jest widoczny w najnowszej odmianie. Nie minęło 5 lat, nim Chevrolet zaprezentował trzecią generację – C3. Jego cykl produkcyjny był wyjątkowo długi. Dopiero po 14 latach na rynku pojawiło się C4. I to właśnie ten model BRIDJIT Curb Ramps porównał z obecnie produkowanym C7, co też widać na infografice:

corvette-comp-chart

Najnowsza generacja Corvette ma większy i mocniejszy silnik, waży niewiele więcej, jest szybsza, bardziej ekonomiczna, a także tańsza, o ile uwzględnimy inflację. Sportowe auto konkuruje między innymi z Porsche 911.

Z kolei historię wszystkich 7 generacji możecie poznać oglądając ten filmik:

Niestety najnowsze Corvette C7 nie jest oferowane w polskim salonie. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem tego modelu, możecie się udać do niemieckich salonów, gdzie podstawowy wariant wyceniono na 79 500 euro.

RadioZET/MS