Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Justyna Dżbik, Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mandaty a OC. Ubezpieczyciele uwzględnią przewinienia kierowców

17.02.2017 12:19

Nowy model obliczania wysokości składek zakłada uwzględnienie liczby przewinień kierowców. O trwających w Ministerstwie Cyfryzacji pracach nad pomysłem pozwalającym na wdrożenie powyższej koncepcji poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Mandaty a OC. Ubezpieczyciele uwzględnią przewinienia kierowców

Udostępnienie danych o mandatach otrzymanych przez poszczególnych kierowców będzie pretekstem dla ubezpieczycieli do podniesienia cen polis OC, co może być gwoździem do trumny dla wielu zmotoryzowanych Polaków. Już teraz właściciele samochodów w kraju nad Wisłą narzekają na bardzo wysokie składki, sięgając pamięcią do czasów, gdy płacili nawet kilkukrotnie mniej. Najdrożej jest we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.

Dlatego wielu mieszkańców Polski kombinuje, podając fałszywe dane w celu obniżenia OC i zapominając o legalnych sposobach na tańsze ubezpieczenie. Dodatkowo w 2017 roku za brak OC zapłacimy więcej niż w 2016 – nawet 4000 zł za zwłokę powyżej 14 dni. Powoli obserwujemy zatem jak stawki w Polsce zrównują się z tymi europejskimi.

Teoretycznie proponowane zmiany miałyby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa – przynajmniej część piratów drogowych dodatkowe konsekwencje mogłyby skłonić do refleksji i bardziej skrupulatnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

RadioZET/MS