Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Przekręcanie liczników to nie tylko domena polskich handlarzy

11.04.2017 11:16

Na rynku wtórnym w Niemczech, Czechach, Słowacji i Polsce bardzo duży odsetek aut stanowią pojazdy z cofniętymi licznikami.  

Przekręcanie liczników to nie tylko domena polskich handlarzy

fot. materiały prasowe

Wskazują na to różne raporty. Eksperci z ADAC wyliczyli, że nielegalne przekręcanie liczników powoduje roczne straty rzędu 6 miliardów euro w Niemczech. Sama czynność nie jest czasochłonna i w łatwy sposób pozwala podnieść wartość pojazdu nawet o kilka tysięcy euro. W Czechach straty wyliczono na równowartość 3,02 miliarda zł. Szacuje się, że na Słowacji aż 50% samochodów na rynku wtórnym ma przekręcone liczniki, podczas gdy w Niemczech to około 30%.

Liczby są zatrważające. Dodatkowym czynnikiem potęgującym problem jest fakt, że nie tylko amatorzy mają problem z wykryciem machlojek, ale także profesjonaliści, o czym wspomniał Oldrich Vanicek, dyrektor JUDr:

"

Opowiadamy się za surowszym prawem, które będzie zapobiegać procederom cofania liczników w prosty sposób, np. poprzez obowiązkowe wpisywanie przebiegu pojazdu przy okazji każdorazowej wizyty w serwisie i uzupełnianie bazy danych dostępnej dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nasz klub samochodowy UAMK od kilku lat za pomocą licznych środków stara się zmniejszyć skalę tego problemu. "

Jeśli planujecie zakup auta, warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas oględzin.

RadioZET/ADAC/MS

Zagłosuj

Co sądzicie o przekręcaniu liczników?