Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Syrena Nixi, czyli polskie auto elektryczne

15.02.2017 11:57

Świętując 5. urodziny firmy, AK Motor Polska Sp. z o.o. zaprezentowała Syrenę Nixi. Jak twierdzi producent – to owoc prac przedstawionych w Ministerstwie Rozwoju 4 kwietnia 2016 roku.

Syrena Nixi, czyli polskie auto elektryczne

To mały, dwuosobowy samochód przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Naładowanie jego akumulatora do 90% ma trwać zaledwie 15 minut, a maksymalny zasięg określono na ponad 150 kilometrów. Co istotniejsze – ma być tani w eksploatacji. Przejechanie 100 kilometrów ma kosztować 6 zł. Jego wytwarzaniem miałby zająć się zakład produkcyjny na terenie FSO w Warszawie.

ezembed

Niestety producent nie zdradził zbyt wiele szczegółów. Spragnieni samochodów „Made in Poland” muszą uzbroić się w cierpliwość i nacieszyć swoje oczy wizualizacjami. Najistotniejsze jest jednak to, że firma z czasem ma zamiar zaprezentować bardziej praktyczne odmiany, w tym czterodrzwiowy model AK Syrena Derceto E.

ezembed

Przy prężnie rozwijającej się technologii, stworzenie auta spełniającego restrykcyjne normy spalin może być wkrótce łatwiejsze niż kiedykolwiek. W końcu silnik spalinowy wystarczy zastąpić elektrycznym, co wręcz niweluje tak wysoką barierę wejścia na rynek. O tym jak ciężko sprostać restrykcjom przekonały się takie marki jak Volkswagen, Mitsubishi oraz Nissan, które zostały uwikłane w afery spalinowe.

RadioZET/MS

Oceń