Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Justyna Dżbik, Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eliza Doolittle

Eliza Doolittle

fot. Wikimedia Common

Eliza Doolittle

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop, folk

Eliza Doolitle jest angielską wokalistką oraz kompozytorką wykonującą swoje przeboje w stylu pop oraz folk. Mimo stosunkowo niedawnego pojawienia się na scenie muzycznej, młoda artystka szybko podbiła serca słuchaczy na cały świecie. Jej unikalna muzyczna wizja pozwala na doskonałe oderwanie się od codziennego zabiegania i pomaga udać się w krainę wysublimowanego melodycznego odpoczynku.

Wyjątkowy wymiar wizji muzyki jaką oferuje Eliza pochodzi w dużej mierze z jej zainteresowań. Jest to artystka, która nie dzieli muzyki na lepszą i gorszą. Słucha ona wszystkich gatunków, z każdego wyciągając to co najlepsze. Ten proces uczenia się przez pasję sprawia, że jej wizja cały czas ewoluuje, a artystka coraz szybciej rozwija się muzycznie. Wśród swoich inspiracji Doolitle wymienia między innymi takie gwiazdy światowego formatu jak: Steviego Wondera, Paula Simona, Arethę Franklin, Beach Boys, The Beatles, Erykah Badu, Frankie Valii, Lou Reeda, Ray’a Charlesa, Madonnę, Aaliyah, Destiny's Child, Joni Mitchell, Radiohead, Prince’a, Queen, Evę Cassidy, Timbalanda, Janet Jackson, Klaxons, Lauryn Hill, Vampire Weekend, Curtisa Mayfielda, Earth, Wind and Fire, Dianę Ross, Kings of Leon, Justina Timberlake’a, Quincy Jonesa, Alicię Keys, Kelis, Red Hot Chili Peppers, Sly & The Family Stone i Ushera. Jak widać jest to bardzo szeroki wachlarz. Twórczość każdego z tych artystów ma mniejszy lub większy wpływ na brzmienie utworów Elizy. Ta wielopoziomowość sprawia, że artystka potrafi wpasować się w zróżnicowane gusta publiczności, łącząc w swoich dziełach naleciałości pochodzące z rozmaitych stylów muzycznych. Efekt jest wyjątkowo zjawiskowy, o czym świadczy stale rosnąca popularność Elizy, nie tylko w kręgach popowo-folkowych.

Jej piosenki pochodzące z debiutanckiego EP (Eliza Doolittle, wydanego w 2009): „Rollerbaldes”, „Moneybox”, „Police Car” i „Go Home” rozgrzewały i dalej rozgrzewają eter rozgłośni radiowych na całym świecie. Eliza była prezentowana między innymi w audycjach Roba Da Banka, Nicka Grimshawa, Feame Cottona i Jo Whiley’a.

Zanim Eliza zaczęła zdobywać czołowe miejsca w notowaniach list przebojów, jej kariera skupiała się na występowaniu, gdzie tylko się dało po całej Anglii. Artystka razem ze swoim zespołem starała się stać możliwie jak najbardziej rozpoznawalna. Podróże te w przyszłości przeistoczyły się w trasę „Playground Unplugged”, gdzie Eliza występowała w brytyjskich szkołach takich jak: Kingsdale School, Hagley RC High School, The Magna Carta School, The Bewdley School and Sixth Form Centre, Fairfield High School, Highworth Grammar School oraz Presdales School.

W 2010 roku artystka wzięła udział w tworzeniu singla „I Put a Spell on You” skierowanego jako pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Również w tym samym roku na rynku pojawił się drugi singiel Elizy zatytułowany „Skinny Genes”, piosenka szybko zdobyła wysokie miejsca na brytyjskich notowaniach list przebojów, napędzając karierę artystki. Idąc za ciosem kilka miesięcy później Eliza wydała kolejny krążek zatytułowany „Pack Up”. Nie było to jej ostatnie muzyczne słowo. Piosenkarka w późniejszym okresie wydała jeszcze kilka dobrze przyjętych singli oraz Ep, wraz z nowym albumem (z 2013 roku) „In Your Hands”.

Eliza Doolitle to przejaw prawdziwego muzycznego dynamizmu, artystka ciągle szuka nowych inspiracji oraz możliwości do wyrażenia swoich muzycznych pomysłów. Często pojawia się w różnorodnych brytyjskich programach telewizyjnych oraz współpracuje z artystami z całego świata. Każdy szukający świeżej muzycznej letniej bryzy powinien, czym prędzej zainteresować się jej dyskografią.

  • Albumy:

In Your Hands 2013

Eliza Doolittle 2010

  • Single & EP:

Wookie Feat. Eliza Doolittle - The Hype 2013

Disclosure Feat. Eliza Doolittle - You & Me 2013

Big When I Was Little 2013

Let It Rain 2013

Christmas EP 2012

Moneybox 2011

Skinny Genes 2010

Pack Up (Remixes)  2010

Mr. Medicine  2010

Rollerblades 2009

Eliza Doolittle EP 2009