Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Florence and the Machine

Florence and the Machine

Florence and the Machine

Florence & The Machine to młoda Angielka (Florence Welch), która już na początku 2010 roku zdobyła

Florence & The Machine to młoda Angielka (Florence Welch), która już na początku 2010 roku zdobyła najważniejsze wyróżnienie muzyczne, o jakim marzą wszyscy debiutanci w Wielkiej Brytanii - Critics Choice BRIT Award, przyznawane każdego roku najlepiej rokującym początkującym artystom.

Florence dorastała w Camberwell we wschodnim Londynie, jako najstarsza spośród trojga rodzeństwa. Pierwsze muzyczne wspomnienie to The Rolling Stones, kiedy tańczyła z tatą przy ich płytach. Potem zaczęła śpiewać do piosenek Niny Simone i Dusty Springfield, ćwiczyła głos podśpiewując arie, potem przyszła młodzieńcza fascynacja skatepunkiem, zanim na dobre posmakowała klubowego życia . To bardzo dziwna mieszanka. „Wszystko co ma w sobie jakieś uczucie zawsze mnie ekscytowało. ‘ Change Is Going To Come” Sama Cooke’a, „Wade In The Water” Evy Cassidy, nawet „Umbrella” Rihanny – jestem szalona na punkcie muzyki. Gram kawałki Beyonce, Lil Wayne’a, Dylana i Springsteena. Florence śpiewała w domu, ale też występowała w klubach i pubach. Kiedy kończyła szkołę pisała już piosenki w stylu „Kiss With A Fist” i wiedziała, że chce się zajmować muzyką, ale nie wiedziała jak. Po roku pracy w barze zdała do szkoły artystycznej. Zdarzało jej się spać na zajęciach pod własnoręcznie zrobionym nakryciem, tłumacząc wykładowcom, że jest to instalacja artystyczna.

Wszystko zaczęło składać się w całość, kiedy napisała utwór „Between Two Lungs”. Zamiast perkusji, Florence użyła ścian studia. Linia melodyczna opierała się na fortepianie, choć Florence właściwie nie umie na nim grać i najpierw nagrała chórki zanim napisała główne partie wokalne. Kawałek jest szalony i totalnie niekonwencjonalny, ale jednocześnie wspaniały – to po prostu nieco dziwna i tęskna piosenka o miłości. „Znalazłam sposób wyrażania siebie i poczułam się szczęśliwa” - wspomina - „Stopniowo uczyłam się jak to robić. Cała ta płyta jest o mojej wierze we własne siły”. The Machine dostosowuje się do Florence. Może to być po prostu fortepian i perkusja, ale obecnie skład jest aż siedmioosobowy: Rob Ackroyd (gitara), Chris Hayden (perkusja), Isabella Summers (klawisze) and Tom Monger (harfa). „Z większością z nich pracuję już długo, znają mój styl, wiedzą jak piszę i czego wymagam”.

źródło: Universal Music Polska (www.universalmusic.pl)

oficjalna strona: florenceandthemachine.net

Profil na My Space: www.myspace.com/florenceandthemachine