Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jose James

Jose James fot. facebook.com/josejamesmusic

Jose James

kraj: USA

gatunek: jazz, hip-hop, neo soul

ose James (urodzony 20 stycznia 1978) to amerykański wokalista znany z łączenia ze sobą takich stylów jak jazz, hip hop oraz neo soul. James występuje na całym świecie zarówno solowo, jak i jako gość różnorodnych formacji muzycznych.

Każde jego pojawienie się przyciąga tłumy spragnionych unikalnych doznań muzycznych słuchaczy. Jose James dzięki swojemu intuicyjnemu łączeniu jednych z najbardziej popularnych gatunków muzycznych potrafi stworzyć przejmujące kompozycje, które nie pozostawiają na odbiorcach muzycznej suchej nitki. Artysta cały czas dopracowuje swój warsztat, eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia w celu znalezienia jeszcze lepszych możliwości do wyrażenia swojej unikalnej wizji.

Umiejętności wokalne oraz pełne zorientowanie na tworzenie jedynie najwyższej jakości muzyki, wyraźnie wybijają Jamesa z morza artystów tworzących w podobnym co on stylu. Jose dzięki swojej pracy oraz nieprzeciętnemu talentowi szybko ugruntował sobie pozycję, jako jeden z czołowych artystów rozwijających współczesną muzykę jazzową. Nie zamyka się on jednak jedynie w obrębie jednego stylu. Przez krytyków muzycznych Jose jest często określany jako wokalista jazzowy hip-hopowej generacji.

Wśród swoich głównych inspiracji muzycznych Jose wymienia takich artystów jak: John Coltrane, Marvin Gaye, oraz Billie Holiday.

W 2008 roku James zadebiutował swoim albumem zatytułowanym „The Dreamer”, który szybko odbił się głośnym, pozytywnym echem w przestrzeni muzycznej. W efekcie o artyście zaczęło robić się coraz bardziej głośno, a grono jego zdeklarowanych fanów szybko się zwiększało. Idąc za ciosem w 2010 roku Jose wydał kolejne dwa albumy „Blackmagic” oraz „For All We Know”. Ten ostatni przyniósł artyście nagrodę Edisona oraz L'Academie du Jazz Grand Prix w kategorii Najlepszy Jazzowy Wokal 2010.

W 2012 roku Jose zmienił wytwórnię, podpisując kontrakt z Blue Note Records i wydając zjawiskowy singiel „Trobule”, a rok później wypuścił on swój czwarty album zatytułowany „No Begining, No End”. Album inspirowany był w dużej mierze przez twórczość Nirvany, Radiohead oraz takich artystów jak Frank Ocean czy James Blake. Eksperymenty te w 2014 roku zaowocowały nowym releasem „While You Were Sleeping”, który łączył w sobie rock, R&B oraz jazz.

Jose James potrafi stworzyć prawdziwie niepowtarzalne kompozycje, z których często nie można się otrząsnąć. Jego utwory zwyczajnie się nie nudzą, dostarczając każdorazowo solidnej dawki pozytywnej muzycznej energii, która pozwala na efektywniejsze mierzenie się z codziennym zabieganym światem. Szukając ciekawej muzycznej odskoczni, od często skostniałych współczesnych schematów, warto zwrócić się w stronę twórczości Jamesa. Z pewnością będzie to decyzja, której sobie szybko pogratulujemy.