Nagrody Grammy rozdane. Wśród zwycięzców Lamar i Swift

Wręczono nagrody Grammy, najbardziej prestiżowe muzyczne wyróżnienia świata. Najwięcej statuetek zdobył Kendrick Lamar, w tym za najlepszy album hip-hopowy "To Pimp a Butterfly".

Amerykański raper był nominowany w 11 kategoriach. Ostatecznie zwyciężył w pięciu, w tym za najlepszą piosenkę hip-hopową "Alright".

Na gali triumfowała też Taylor Swift. Albumem "1989" Amerykanka wygrała statuetkę za album roku i najlepszy album muzyki pop. Wraz z Kendrickiem Lamarem zwyciężyła również w kategorii najlepszy teledysk. Tę statuetkę odebrali za piosenkę "Bad Blood".

Nagroda za nagranie roku trafiła do brytyjskiego producenta Marka Ronsona i amerykańskiego wokalisty Bruno Marsa za piosenkę "Uptown Funk". Tym samym utworem zdobyli także nagrodę za najlepszy występ duetu/zespołu.

Statuetkę za nagranie roku w kategorii muzyki dance odebrał Justin Bieber oraz amerykańscy DJ-e i producenci muzyczni Skrillex i Diplo za utwór "Where Are U Now". To pierwsza w historii nagroda Grammy dla Biebera.

Pierwszego "muzycznego Oscara" odebrał też Ed Sheeran. Brytyjski wokalista zdobył nagrody za piosenkę roku "Thinking Out Loud" i najlepszy występ solowy w muzyce pop.

Nagroda Grammy dla debiutującego artysty powędrowała do Meghan Trainor. Także Pitbull świętował otrzymanie pierwszej nagrody Grammy. Dostał ją w kategorii najlepszy album w stylu latynoski rock, muzyka urban i alternatywna.

Podczas gali wystąpili między innymi Lady Gaga i Adele, która musiała zmierzyć się z technicznymi kłopotami. Podczas jej występy były problemy z nagłośnieniem.

Wielką nieobecną na ceremonii była Rihanna, która po próbie do występu zrezygnowała z show. Jak napisano w oficjalnym oświadczeniu, powodem była infekcja gardła, która mogłaby się rozwinąć.

Radio ZET/ucha

Więcej: