Przebój króla popu zagrany na katarynce! Oryginalna aranżacja?

Utwory Michaela Jacksona mają mnóstwo coverów i od lat znajdują się na listach przebojów wszech czasów. W sieci można odnaleźć wiele nietypowych aranżacji, a ostatnio dużą popularnością cieszy się wykonanie „Smooth Criminal” zagrane na… katarynce.

Ten oryginalny instrument wykorzystywany był w XVIII wieku przez wędrownych grajków. Współcześnie można go spotkać głównie w muzeach sztuki. Jak brzmi znany przebój Michaela Jacksona w wersji retro?

Co ciekawe, tworzenie muzyki na katarynce wymaga jedynie kręcenia korby dołączonej do maszyny grającej. Ciągły ruch powoduje uruchomienie piszczałek emitujących określony dźwięk.

Fenomem „Smooth Criminal”

„Smooth Criminal” jest znanym singlem Jacksona z albumu „Bad”, który został wydany w 1988 roku. Przebój jest w całości skomponowany przez artystę, a na początku słychać nawet bicie jego serca. 

Do „Smooth Criminal” powstało kilka teledysków, a wiele zespołów stworzyło własne covery. Popularna jest wersja grupy „Alien Ant Farm”, która w swoim teledysku parodiuje słynny taniec Jacksona. Własną aranżację przygotowali także Polacy. Zespół „Testor” z Warszawy dodał do piosenki perkusyjne intro i solówkę Roberta Pruskiego.

Nie tylko „Smooth Criminal” ma wiele przeróbek. Kilka miesięcy temu w sieci pojawiło się remiks piosenki "Don't Stop 'Til You Get Enough” w stylu Bollywood.

Podoba Wam się aranżacja z katarynką?

Radio ZET/KM

Więcej: