Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ukraina będzie wykluczona z Eurowizji?

04.04.2017 12:26

Europejska Unia Nadawców (EBU), organizator konkursu Eurowizji, zagroziła Ukrainie trzyletnim wykluczeniem z udziału w imprezie – poinformowały media. 

Ukraina będzie wykluczona z Eurowizji?

fot. Twitter

Artystka będzie wykluczona z Eurowizji aż na trzy lata? To możliwe. Po wydaniu zakazu wjazdu na Ukrainę, którym władze tego kraju objęły Julię Samojłową, reprezentantkę Rosji w tegorocznej edycji Eurowizji organizowanej w Kijowie, sprawą zainteresowała się Europejska Unia Nadawców.

Ukraina zakazała Julii Samojłowej wjazdu na swoje terytorium w marcu tego roku. Skąd ta decyzja? W 2015 roku rosyjska piosenkarka dała koncert na Krymie, już po tym, jak Rosja bezprawnie anektowała to terytorium. Ukrainie nie spodobało się także, że Julia umieszczała w mediach społecznościowych wpisy zachęcające mieszkańców do wewnętrznej destabilizacji. 

Przypomnijmy, że Samojłowa od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim. Kilka lat temu wystąpiła w projekcie muzycznym Ałły Pugaczowej „Faktor F". Wtedy poznała ją i pokochała cała Rosja. W programie Julia zdobyła drugie miejsce, ale otrzymała też coś, o czym marzy każdy muzyk – Gwiazdę Ałły Pugaczowej, czyli symbol jej osobistego uznania. W 2014 roku Julia Samojłowa wystąpiła także podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich organizowanych w Soczi.

Julia Samojłowa mogła być drugą uczestniczką Eurowizji, która porusza się na wózku inwalidzkim. Dwa lata temu Polskę reprezentowała Monika Kuszyńska, była liderka zespołu Varius Manx, która w wyniku wypadku samochodowego uległa paraliżowi. Wystąpiła w Wiedniu z piosenką „In the Name of Love". Zajęła 23. miejsce.

Finał Eurowizji 2017 odbędzie się już niedługo, bo 13 maja w Kijowie, a półfinały są zaplanowane na 9 i 11 maja. Wiadomo już, że rosyjska reprezentantka wystąpi w drugim półfinale. Polskę reprezentować będzie Kasia Moś.

RadioZET.pl/SI