Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Łukasz Konarski
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Kamila Terpiał , Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Elektryczna rakieta z pierwszym pomyślnym lotem

30.05.2017 09:41

Rocket Lab wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną pierwszą elektryczną rakietę, której nadano nazwę "Electron".

Elektryczna rakieta z pierwszym pomyślnym lotem

fot. Rocket Lab

Rocket Lab to firma powstała z inicjatywy Nowozelandczyka - Petera Backa, która pierwotnie działała na terenie Kalifornii, lecz teraz rozszerzyła swoją działalność do Nowej Zelandii, skąd swój pierwszy lot odbyła elektryczna rakieta.

Eksperyment wystrzelenia rakiety "Electron" z półwyspu Mahia na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii można zaliczyć do udanych.

Pierwszy lot elektrycznej rakiety

Przebieg eksperymentu posiadał drobne potknięcia, więc przy następnych próbach zostaną wprowadzone odpowiednie modyfikacje. Rakieta nie zdołała osiągnąć prędkości orbitalnej, lecz naukowcy z Rocket Lab i tak są zadowoleni z wyniku.

Rakieta podczas pierwszego stopnia procesu była "odpalona" z pomocą 9 silników Rutherford na kerozynę i ciekły tlen, co pozwoliło na dostarczenie 1 MW podczas pierwszych 150 sekund od startu. Następnie podczas drugiego stopnia korzystano z jednego silnika Rutherford odpowiednio przystosowanego do pracy w warunkach próżni.

Plany Rocket Lab

Na początku nowozelandzka firma zamierza wysyłać w Kosmos urządzenia przeznaczona do monitorowania Ziemi i pól uprawnych, tworzenia zdjęć satelitarnych i pomiarów, a także nadajników z siecią.

Rocket Lab w bardziej odległej przyszłości zamierza mocno rozwinąć swoją technologię, w tym możliwość tworzenia tanich i lekkich rakiet z silnikami "produkowanymi" w drukarkach 3D, a kontrakt z NASA otworzy przed firmą nowe możliwości.

RadioZet.pl/AM