Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pokaż mi swój kurz, a powiem Ci kim jesteś

15.05.2017 15:47

Jeśli zastanawialiście się jaką przeszłość i historię kryją się za kurzem, jaki możecie znaleźć w domu, to wyniki badań mogą Was usatysfakcjonować, a jednocześnie mocno zaskoczyć.

Pokaż mi swój kurz, a powiem Ci kim jesteś

fot. pixabay

Badania przeprowadziła grupa naukowców z Uniwesytetu Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych. Podczas badań dokonano analizy ponad 1200 próbek, które zebrano z domów z całych Stanów.

Naukowcy odkryli w kurzu spore ilości grzybów pochodzących z otoczenia, jak również te od domowników.

Te, które pochodzą z wewnątrz danego domu mogą łatwo określić płeć osób, które go zamieszkują. Równie łatwo określić jakie zwierzęta żyją w danym mieszkaniu/domu, a także jakie owady do niego trafiają.

Jeśli dany kurz zawiera duże ilości skóry i bakterii pochodzących z jelita grubego - w domu mieszkają męscy domownicy. Podejrzenia na zrzucanie sporej ilości skórnych bakterii jak maczugowce i bakterie Dermabacter i Gram-dodatnich Roseburia, które zamieszkują jelito grube to wynik męskich rozmiarów ciała i praktyk higienicznych u mężczyzn.

Natomiast kurz, który zawiera sporą ilość bakterii z pochwy, świadczy o sporej ilości kobiet w danym mieszkaniu. Bakterie Lactobacillus mają pozytywny wpływ na organizm człowieka i zwierząt.

RadioZet.pl/geekweek.pl/AM