Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

2017 rokiem dwóch kamer w smartfonach

20.02.2017 15:30

W zeszłym roku mogliśmy zaobserwować pojawienie się nowego rodzaju aparatów w smartfonach. Kolejny rok ma przynieść popularyzację tej technologii.

2017 rokiem dwóch kamer w smartfonach

Analitycy sugerują, że do końca 2017 roku na rynku będzie aż 300 milionów urządzeń wyposażonych w podwójną kamerę. Oznaczałoby to 400% wzrost ilości tego typu urządzeń.

Aktualnie jedynie wybrane modele smartfonów mogą pochwalić się tego typu technologią. Producenci sprzętu decydują się na ich implementację do droższych, flagowych urządzeń swoich marek, lecz w niedługim czasie mają również trafić do bardziej budżetowych rozwiązań, mocno popularyzując nową technologię.

Po co podwójna kamera w smartfonie?

Producenci w odmienny sposób wykorzystują technologię dwukamerową. Przykładowo w smartfonach Huawei wykorzystuje się dwie identyczne pod kątem rozdzielczości matryce - jedną kolorową, a drugą czarno-białą. Po wykonaniu zdjęcia informacje z obu aparatów są łączone w jedno zdjęcie, które może się pochwalić lepszym nasyceniem kolorów i lepszym kontrastem. Z kolei Apple w nowych iPhone'ach używa ich do stworzenia optycznego zooma, a także uzyskania lepszej głębi obrazu.

 

RadioZET.pl/AM