Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Aplikacja Warszawa 19115 z funkcją alarmowania o wycince drzew

21.02.2017 11:58

W tworzonej przez urząd miasta stołecznego Warszawy aplikacji mobilnej można zgłaszać zaobserwowane przypadki wycinania drzew – na miejsce zostaną wysłani kontrolerzy z magistratu.

Aplikacja Warszawa 19115 z funkcją alarmowania o wycince drzew

Przepisy wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska pozwalają właścicielowi terenu na wycinanie bez pozwolenia rosnących na nim drzew - o ile nie jest to robione w celach komercyjnych. Prawo jest stosowane na terenie Warszawy bez skrupułów - przeciwko „rzezi drzew” prowadzone są protesty.

Swoje niezadowolenie z sytuacji zgłosił Jarosław Kaczyński, którzy w przepisach przygotowanych przez ministra Szyszkę doszukuje się wyników lobbowania – drzewa wycinane są masowo na terenach, na których deweloperzy chcieliby prowadzić inwestycje.

Władze miejskie pozostają bezsilne i mogą co najwyżej interweniować sprawdzając, czy usuwanie drzew odbywa się w zgodzie z panującym prawem i czy na pewno jest przeprowadzana w celach niekomercyjnych.

Magistrat prosi o pomoc użytkowników smartfonów – dzięki aplikacji Warszawa 19115 można zgłaszać zaobserwowane wycinki drzew. Na miejsce wskazane przez użytkowników zostaną wysłani kontrolerzy z urzędu.

 

Informacje o wycince to najnowsza funkcja programu – Warszawa 19115 pozwala przesyłać alerty o problemach z funkcjonowaniem miejskiej infrastruktury oraz otrzymywać komunikaty i ostrzeżenia o utrudnieniach w ruchu czy lokalnych zagrożeniach.

Aplikacja została przygotowana w wersji na Androida, iOS oraz Windows Phone.

 

RadioZET.pl/MT