Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Mateusz Ptaszyński
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Apple pracuje nad własnym układem graficznym dla kolejnego iPhone'a

03.04.2017 11:57

Firma Imagination Technologies, która do tej pory zajmowała się opracowywaniem układu graficznego wykorzystywanego w mobilnych urządzeniach Apple, nie będzie już współpracować z Apple w ciągu najbliższych dwóch lat.

Apple pracuje nad własnym układem graficznym dla kolejnego iPhone'a

fot. Apple

Imagination Technologies zajmuje się opracowywaniem i produkcją układów PowerVR, które do tej pory zasilały między innymi iPhone'y i iPady. Mimo że Apple posiadało 8% udziałów w tej brytyjskiej firmie, postanowiło zrezygnować ze współpracy, by skupić się na opracowaniu autorskiego rozwiązania, które trafi do przyszłych mobilnych urządzeń.

Do tej pory Apple opracowywało własne procesory - seria "Apple A", bazująca na architekturze ARM cieszy się swoją niezawodnością i większa mocą obliczeniową niż podobne rozwiązania konkurencji.

Być może również stąd wynika pewność siebie Apple i również na tym polu chce się usamodzielnić i wprowadzić rozwiązanie opracowane przez własnych inżynierów.

Zagłosuj

Uważasz, że Apple podjęło słuszną decyzję by opracować własne GPU?

Firma Imagination Technologies nie życzy jednak Apple powodzenia w swoich działaniach. Według niej Apple będzie wymagało użycia patentów opracowanych właśnie przez brytyjską firmę, natomiast Apple nie złożyło jak do tej pory żadnych dokumentów z prośbą o ich legalne wykorzystanie. Stworzenie zupełnie nowego układu graficznego, który nie wymagałby bazowania na dotychczasowych dokonania jest według Imagination Technologies "niesamowicie wielkim wyzwaniem".

RadioZet.pl/theverge/AM