Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bardzo groźny wirus już w 150 krajach - uważaj, jeśli masz WinXP

15.05.2017 10:44

W piątkowe popołudnie doszło do masowego rozprzestrzenienia się wirusa "WannaCry" - to ransomware, które zajmuje komputer pod kątem okupu. Od jego pierwszego wykrycia, przez weekend zdążył zarazić komputery u ponad 10 tysięcy organizacji i 200 tysięcy prywatnych urządzeń. 

Bardzo groźny wirus już w 150 krajach - uważaj, jeśli masz WinXP

Obecnie "WannaCry" rozprzestrzenił się po ponad 150 krajach. Ten cyberatak jest bez wątpienia jednym z większych precedensów ostatnich lat, a jego efekty mogą teraz dodatkowo się pogorszyć - ludzie od poniedziałku wracają do komputerów w pracy, a więc ransomware będzie mieć większe pole do popisu.

"WannaCry" to ransomware, czyli szkodliwe oprogramowanie, które zajmuje dostęp do komputera i szyfruje wszystkie pliki na dysku pod żądaniem okupu - wpłata okupu jednak nie gwarantuje odzyskania danych.

Obecnie ofiarą ransomware padły między innymi francuskie fabryki Renault, brytyjska fabryka Nissana, a nawet wiele szpitali w różnych krajach Europy.

wannacry

Co wiadomo o "WannaCry"?

Wirus zajmuje jedynie komputery, na których zainstalowany jest system Windows XP - stąd tak duża część zainfekowanych urządzeń w firmach i urzędach, gdzie leciwe maszyny wciąż działają w oparciu o ten system. Wirus wykorzystuje lukę zabezpieczeń systemu Windows XP, a rzekomy koszt odzyskania zainfekowanego komputera to około 300 dolarów wpłacone na konto cybeprzestępców.

Zagłosuj

Korzystasz z Windows XP?

Microsoft nawet zainterweniował w tej sprawie i już wydał odpowiednią aktualizację chroniącą system przed obecną wersją wirusa, lecz cyberprzestępcy zawsze mogą obejść i te zabezpieczenia. Co ciekawe, Microsoft miał już w ogóle nie wydawać aktualizacji dla tego systemu, lecz tak ogromna skala problemu zmusiła firmę do odpowiedniej interwencji. Jeśli używacie Windowsa XP to lepiej zainstalujcie stosowną poprawkę, która powinna być dostępna w centrum aktualizacji systemu.

Microsoft zmuszony do stworzenia kolejnej łatki do Windows XP Dowiedz się więcej Microsoft zmuszony do stworzenia kolejnej łatki do Windows XP

Rzekomo cyberprzestępcy do stworzenia tego mega-wirusa wykorzystali oprogramowanie stworzone przez NSA, by łamać zabezpieczenia Windowsa.

Cyberprzestępcy już zapowiadają wersję 2.0 swojego wirusa, która z powodzeniem obejdzie również poprawkę wprowadzoną przez Microsoft. 

Zagłosuj

Padłeś kiedyś ofiarą cyberprzestępstwa?

RadioZet.pl/AM