Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

19.05.2017 13:55

UOKiK przygotował poradnik dla osób planujących zakup okularów przeciwsłonecznych – można się z niego dowiedzieć o zakresie oferowanych osłony oraz o tym, w których modelach można bezpiecznie prowadzić samochód.

Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

fot. materiały prasowe

Oprócz zaspakajania zmysłu estetyki okulary przeciwsłoneczne powinny skutecznie chronić nasze oczy. W sprzedaży znajduje się wiele modeli, w bardzo zróżnicowanych cenach – podczas decydowania się na zakup warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają obecne na nich oznaczenia.

Sposób opisywania okularów przez producentów jest określony przez polskie prawo – wszystkie okulary, które znajdują się w sprzedaży w naszym kraju, muszą być oznakowane zgodnie z przepisami. Przede wszystkim powinien znajdować się na nich znak CE, potwierdzający zgodność z wymaganiami.

Warto podzielić się informacjami na temat oznaczeń okularów ze znajomymi - wybór złej pary może mieć poważne zdrowotne konsekwencje.

Zagłosuj

Wybierając okulary przeciwsłoneczne kieruję się:

Na co zwracać uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

  • Zwróć uwagę na oznakowanie, szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorię zastosowanego filtra – od 0 do 4. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale też mniejsza zdolność zauważania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy innych uczestników ruchu. Dlatego, np. okulary przeciwsłoneczne z filtrem o kategorii 4 przeznaczone są do używania w górach, czy na pustyni. Nie mogą być stosowane do jazdy samochodem.
  • Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy reaguje na natężenie światła. Im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsza będzie szybka okularów przeciwsłonecznych. Z kolei filtr polaryzacyjny wyostrza obraz eliminując niepotrzebne odbicia. Jest on szczególnie wskazany do prowadzenia pojazdów.
  • W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w języku polskim - szukaj załączonej informacji.
  • Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.
  • Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.
  • Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, lecz także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.
  • Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczać Twojego pola widzenia.
fot. materiały prasowe

RadioZET.pl/MT