Teraz gramy

Cyberataki rosną w siłę - najpopularniejsze metody cyberprzestępców

21.04.2017 10:19

Dzięki corocznemu raportowi CERT Polska, wiemy, jakimi metodami najczęściej posługiwali się cyberprzestępcy w 2016 roku - warto przeczytać i uważać na tego typu zdarzenia.

Cyberataki rosną w siłę - najpopularniejsze metody cyberprzestępców

fot. pexels

Według raportu opublikowanego przez CERT "Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu 2016 roku", zespół otrzymał aż 722 i pół tysiąca zgłoszeń odnośnie phishingu, czyli wyłudzania danych.

Zagłosuj

Padłeś kiedyś ofiarą cyberprzestępstwa?

Cyberprzestępcy bazują w nich na nieświadomości użytkowników, sprytnie podszywają się pod znane nam marki lub usługi nakłaniając do otworzenia załącznika lub podania swoich danych logowania. 

Na łamach naszego portalu kilkukrotnie informowaliśmy naszych czytelników o tego typu niebezpieczeństwach: ataku phishingowym na klientów ING, fałszywe maile do klientów PKO, SMS-y na których odpisanie wykupuje drogą usługę premium, czy nawet podszywanie się przestępców pod naszych znajomych na Facebooku, by wyciągnąć od nas pieniądze

Cyberprzestępcy nie przebierają w środkach - potrafią również zainstalować na naszym komputerze wirusy, które później będą przechwytywać wprowadzane przez nas dane, co da im dostęp do takich poufnych danych jak nasze loginy i hasła, dostęp do kont bankowych, maili, a także plików z naszego komputera. Jak podaje raport - kradzież tożsamości internautów wzrosła w 2016 r. o 106% w stosunku do 2015 roku.

Nie tylko poprzez tego typu ataki udaje się cyberprzestępcom oszukać internautów. Specjalna kampania reklamowa stworzona przez oszustów, kierowała użytkowników mobilnych szukających Allegro w wyszukiwarce Google do strony zawierającej malware.

Uważaj na ten przekręt "na usunięcie ze znajomych na Facebooku" Dowiedz się więcej Uważaj na ten przekręt "na usunięcie ze znajomych na Facebooku"

Pewne jest to, że cyberprzestępcy robią się coraz bardziej pomysłowi i tylko czekają na naszą nieuwagę. Mimo dużego sukcesu policji, która złapała szajkę odpowiedzialną za przekręty z SMS-ami premium, te i innego typu ataki będą nadal występować. Warto więc dzielić się ze swoimi znajomymi wiedzą o nich i ostrzegać się wzajemnie o nowych oszustwach, które na nas czyhają w sieci.

Nawet CERT zauważył w 2016 roku wzrost o ponad 30% więcej obsłużono problemów związanych z cyberatakami - to właśnie dzięki zwiększaniu świadomości użytkowników o cyberprzestępstwach i zgłaszaniu ich do odpowiednich organów. 

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się wykryć przekręt cyberprzestępców?

RadioZet.pl/AM