Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czujniki ruchu w smartfonie mogą zdradzić hakerom twoje hasło i pin

12.04.2017 13:26

Nawet najbardziej ostrożni użytkownicy urządzeń mobilnych mogą paść ofiarą cyberprzestępców - odkryto bowiem lukę, która umożliwia im na "podsłuchiwanie" sensorów ruchu, dzięki czemu zdobędą wszystkie potrzebne dane. Jak to możliwe?

Czujniki ruchu w smartfonie mogą zdradzić hakerom twoje hasło i pin

fot. pexels

Zagłosuj

Uważasz, że wprowadzane przez Ciebie dane na urządzeniu mobilnym są bezpieczne?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii, odkrył nowy sposób na przejmowanie danych na urządzeniach mobilnych. Z pomocą instalacji na urządzeniu mobilnym odpowiedniej aplikacji działającej w tle, możliwe było nasłuchiwanie różnych czujników w urządzeniu, by na podstawie zebranych danych dowiedzieć się takich informacji jak np. czterocyfrowy kod PIN wprowadzany na ekranie dotykowym smartfona.

Jak tłumaczy doktor Maryam Mehrnezhad:

"

"Większość smartfonów, tabletów i innych urządzeń jest teraz wyposażone w szereg sensorów i czujników - począwszy od GPS, przez kamerę i mikrofon, jak również żyroskopy, czujniki odległości, NFC i akcelerometry.

Aplikacje mobilne i strony internetowe nie wymagają pozwolenia na dostęp do większości z tych czujników, dzięki czemu złośliwy kod jest w stanie "podsłuchać" danych z tych sensorów i zdobyć na tej podstawie poufne informacje, takie jak długość wykonywanych połączeń, aktywności fizyczne, wprowadzane kody PIN i hasła."

"

Zespół prowadzący te badania już przesłał cały zbiór uwag do twórców przeglądarek, co powinno wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające dokonywanie tego typu działalności cyberprzestępcom. Jednak i oni nie próżnują i zapewne znajdą kolejną lukę na wykorzystanie tego sposobu zbierania informacji.

Naukowcy teraz rozszerzają swoje badania i przyglądają się również takim akcesoriom jak opaski sportowe i smartwatche, które w obecnych czasach są iście kopalnią danych, płynących z zastosowanych w nich różnych sensorach.

Zagłosuj

Korzystasz z oprogramowania antywirusowego na swoim urządzeniu mobilnym?

RadioZet.pl/engadget/AM