Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Facebook chce czytać Wam w myślach

20.04.2017 10:10

Serwis społecznościowy chce Was rozumieć bez słów – zademonstrowano właśnie rozwiązanie, które umożliwia pisanie wiadomości za pomocą myśli. Za horyzontem czeka prawdziwa telepatia.

Facebook chce czytać Wam w myślach

fot. kadr z wideo

Ludzki umysł produkuje dane porównywalne z czterema jednoczesnymi przesyłami filmu HD. Dzielenie się tymi informacjami jest jednak bardzo powolne – jak wynika z wyliczeń, mowa pozwala na transmitowanie danych z prędkością modemu z lat 80-tych XX wieku.

Podczas konferencji F8, prezentującej najważniejsze nowości przygotowywane przez Facebooka, internetowy gigant zademonstrował pierwsze sukcesy w przelewaniu na ekran myśli czytanych wprost z mózgu. W zeszłym roku tematem przewodnim były boty - programy, z którymi można porozmawiać w Messengerze.

W ciągu kilku lat możliwe będzie odczytywanie i przekazywanie około 100 słów na minutę (4 razy więcej, niż jesteśmy w stanie wpisać na klawiaturze) – Facebook zapewnia przy tym, że opracowywana przez niego metoda będzie całkowicie bezinwazyjna i nie będzie wymagać wszczepiania jakichkolwiek czujników. Serwis chce postawić na obrazowanie optyczne, przepuszczając przez mózg strumień światła i analizując informacje o aktywności neuronów na podstawie rejestrowanych fotonów.

Pomiary mają odbywać się kilkaset razy na sekundę i koncentrować się na ośrodku mowy – tam trafiają myśli, które – jak zadecydowaliśmy – chcemy wypowiedzieć. Dzięki temu rejestrowane będą tylko te słowa, którymi świadomie chcemy się podzielić.

Facebook zauważa przy tym, że rejestrowane myśli są uniwersalnymi konstruktami, które dopiero w ośrodku mowy zamieniane są na konkretne słowa. Bez większych problemów powinno więc dać się wyrazić rejestrowane myśli w dowolnie wybranym obcym języku - obserwowany etap pozwala odczytać myśl przed ubraniem jej w słowa.

Jednocześnie Facebook pracuje nad nowymi sposobami na przekazywanie wiadomości – w ramach eksperymentów do „słyszenia” słów wykorzystywana jest skóra rejestrująca pracę wszczepionych miniaturowych silniczków. Sposób ich pracy interpretowany jest – po nauczeniu się znaczenia sygnałów – jako poszczególne słowa.

W przyszłości, odległej według Facebooka tylko o kilka lat, będzie można więc porozumieć się bez słów, nawet z osobami władającymi innymi językami – nasze myśli zostaną odczytane, a następnie przekazane przez skórę do rozmówcy.

Zagłosuj

Dalibyście czytać w swoich myślach?

RadioZET.pl/MT