Google stawia twarde warunki twórcom aplikacji - część z nich może zniknąć z Androida

20.12.2017 13:18

Jeśli twórcy aplikacji nie zaktualizują jej do wersji 64-bitowej, to może wkrótce przestać być dostępna do pobrania.

Google stawia twarde warunki twórcom aplikacji - część z nich może zniknąć z Androida fot. pexels

Google oficjalnie ogłosiło nakaz programowania pod architekturę 64-bitową - producenci aplikacji dla Androida, którzy do tego się nie zastosują mogą liczyć na zablokowanie aplikacji w sklepie Google Play.

Podobną akcję już nieco wcześniej zrobiło Apple i dotrzymało słowa. Począwszy od iOS w wersji 11, aplikacje 32-bitowe nie mają wstępu do AppStore'a. Część z nich przez to przestała być dostępna dla posiadaczy nowszych lub zaktualizowanych urządzeń.

Google ponadto wprowadza więcej nakazów dla producentów - począwszy od sierpnia 2018 roku nowe aplikacje będą musiały korzystać z wytycznych programowania dla Androida Oreo. Nie będą wprawdzie wymagały do działania systemu w wersji 8.0, lecz po prostu będą musiały korzystać już z nowych wersji funkcji.

Google prócz wymuszenia na twórcach aplikacji zmian, sam nie zamierza jednak siedzieć bezczynnnie - firma przy okazji ogłosiła wdrożenie nowego stopnia zabezpieczeń do aplikacji na Androida i począwszy od przyszłego roku rozpocznie się testowe wdrażanie cyfrowych podpisów do aplikacji, które będą dowodem na to, że dana aplikacja była udostępniona w sklepie Google Play. To taki cyfrowa "odznaka autentyczności", która ma przynieść dodatkowy poziom bezpieczeństwa użytkownikom systemu.

Zagłosuj

Uważasz, że decyzja Google jest słuszna?

RadioZet.pl/AM

Oceń