Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Google tworzy autorskie układy do smartfonów. Do czego służą?

18.10.2017 14:25

Pierwszy z nich pojawił się w smartfonach Pixel 2 i Pixel 2 XL.

Google tworzy autorskie układy do smartfonów. Do czego służą?

Układ stworzony przez Google nosi nazwę "Pixel Visual Core", a jego zadaniem jest usprawnienie funkcji HDR+, która jest wykorzystywana w aplikacji na smartfonach z rodziny Pixel.

Jego prawdziwą moc będzie można odkryć dopiero wtedy, kiedy na rynek wejdzie Android 8.1. To właśnie wtedy dostarczone zostanie oprogramowanie, które będzie w stanie wykorzystać moc płynącą z dodatkowego układu, a procesor nie będzie musiał już być wykorzystywany w tak dużym stopniu do przetwarzania obrazu podczas wykonywania zdjęć. Możemy więc się spodziewać, że już wykonujące świetne zdjęcia zapowiedziane smartfony Pixel 2 i Pixel 2 XL, już niedługo jeszcze bardziej zostawią konkurencję w tyle w kwestii fotografii.

pix

Co ciekawe, wspomniany układ to bardzo skompilowany kawałek technologii - składa się on z 8 rdzeni odpowiadających za przetwarzanie obrazu, pamięć LPDDR4, port PCIe, a także dodatkowy rdzeń A53 do zarządzania całością. Kiedy układ będzie aktywny, wykonywanie zdjęć będzie mogło odbywać się znacznie szybciej z wykorzystaniem technologii HDR+. Jeśli i pozostali producenci wprowadziliby podobne rozwiązanie do swoich smartfonów, to jakość zdjęć wykonywanych przez te urządzenia towarzyszące nam na co dzień mogłaby wkroczyć na zupełnie nowy poziom.

Wraz z nadejściem Androida 8.1 Oreo, Google zamierza udostępnić dostęp do dodatkowego układu w Pixelach deweloperom, by i oni mogli opracować aplikacje wykorzystujące nowoczesny układ. 

Zagłosuj

Uważasz, że Twój smartfon robi dobre zdjęcia?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń