Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Grasują groźni oszuści. Udają policjantów i okradają przez telefon

06.04.2017 09:00

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy – podszywając się pod policjantów walczących z hakerami ukradli od poszkodowanej 130 000 zł. Zobaczcie, jak nie dać się oszukać i ostrzeżcie znajomych!

Grasują groźni oszuści. Udają policjantów i okradają przez telefon

fot. CafeCredit.com, CC BY 2.0

Przestępcy dzwonią do wybranych losowo osób i informują je, że padły ofiarą hakerów, którzy włamali się na ich konta bankowe. Proszą przy tym o pomoc w ujęciu sprawców i zorganizowanie prowokacji.

Oszuści zastrzegają, że akcja jest koordynowana z bankiem i można ją potwierdzić dzwoniąc na telefon alarmowy 997. Zachęcają do wybrania numeru podczas trwania rozmowy, bez rozłączania się – w ten sposób połączenie zostaje utrzymane, zmienia się tylko osoba po drugiej stronie słuchawki.

Drugi fałszywy policjant przekonuje atakowaną osobę o prawdziwości akcji i przekazuje instrukcje postępowania – założenia we wskazanych bankach kont i przekazania danych umożliwiających zalogowanie się, a następnie wzięcie kredytów, które miały być fikcyjne i służyć do zwabienia hakerów.

Oszuści zastrzegają przy tym, że akcja jest ściśle tajna i zabraniają informować o niej rodzinę i znajomych.

Mając dostęp do założonych kont, oszuści przelali z nich pieniądze na własne rachunki i zniknęli. Poszkodowana została z kredytami zaciągniętymi na kwotę 130 000 zł.

Zagłosuj

Pomoglibyście policjantom w akcji łapania przestępców?

Jeśli w powyższym pytaniu wybraliście odpowiedź „tak”, zapoznajcie się dokładnie z ostrzeżeniami od prawdziwej policji:

  • policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!
  • nigdy też nie dzwonią do mieszkańców by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach
  • nigdy też nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe

Funkcjonariusze ostrzegają ponadto przed innymi, nowymi sposobami oszustów na wyłudzenie pieniędzy – otrzymano między innymi zgłoszenie od kobiety, która otrzymała telefon od osoby podającej się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz polecił w ramach walki z hakerami zmienić hasła dostępu do serwisu transakcyjnego banku, po czym podać mu te dane. Z rachunku zniknęło ponad 50 000 zł.

Zagłosuj

Odróżnicie fałszywego policjanta od prawdziwego?

RadioZET.pl/MT