Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Holandia upomina Microsoft. Czym zawiniła amerykańska firma?

20.10.2017 15:14

Po raz kolejny pojawiają się duże wątpliwości odnośnie do czego i jak dużo danych o użytkownikach Windows 10 pobiera Microsoft.

Holandia upomina Microsoft. Czym zawiniła amerykańska firma? fot. pexels

Od samej premiery Windowsa 10 spora grupa użytkowników nie jest zadowolona z funkcjonalności telemetrii zaimplementowanej w system. Microsoft tym samym posiada możliwość pobierania informacji o zachowaniach użytkowników, ale firma broni się tym, że użytkownik jest poinformowany o tym fakcie, a pobierane dane mają na celu poprawić jakość usługi, za jaką uważa nowy system.

Teraz kolejny urząd wziął sobie na celownik mimo wszystko tajemnicze praktyki Microsoftu - Urząd Ochrony Danych Osobowych Holandii po dokonaniu analizy Windows 10 pod kątem telemetrii wzywa amerykańską firmę do wyjaśnień, składając przy okazji oficjalne upomnienie.

Zagłosuj

Co uważasz o praktykach Microsoftu związanych z telemetrią z Windows 10?

Według holenderskiego urzędu Microsoft w zbyt małym stopniu informuje użytkowników o swoich zamiarach. Wprawdzie niektóre z funkcji telemetrii można faktycznie wyłączyć odhaczając odpowiednie pole w menu ustawień systemu, tak nie wszystkie z tych funkcjonalności są możliwe do ręcznego wyłączenia, a brak świadomego i jednoznacznego wyboru tego typu funkcji w systemie jest naruszeniem holenderskich przepisów.

Microsoft udziela odpowiedzi takiej samej jak poprzednio - zbierane dane są mu potrzebne do udoskonalania swojego produktu i reagowania na potrzeby użytkowników. Dodatkowo informuje, że bardzo zależy firmie na tym, by wszystko co robią było zgodne z prawem - możliwe jest więc, że po raz kolejny Microsoft będzie musiał poprawić widoczność opcji włączającej i wyłączającej telemetrię, a także w lepszym stopniu zacząć informować użytkowników o swoich zamiarach.

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń