Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Mateusz Ptaszyński
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ile kosztuje produkcja Galaxy S8?

26.04.2017 12:36

Jeśli zastanawiacie się na ile producenci sprzętu Was "naciągają" to możecie sprawdzić rozbieżność między ceną produkcji, a ceną sprzedaży Samsunga Galaxy S8.

Ile kosztuje produkcja Galaxy S8?

fot. Samsung

Nowego Samsunga Galaxy S8 możemy dostać w polskich sklepach za ok. 3,5 tysiąca złotych. W Stanach cena ta oscyluje w granicy 720 dolarów, a według IHS Markit - zespołu specjalistów zajmujących się analizą, stworzenie jednego S8 to wydatek 307,5 dolara - producent więc żąda ponad dwukrotnie więcej za urządzenie, niż kosztuje jego produkcja.

Najdroższy przy produkcji nowego Galaxy S8 jest jego ekran - kosztuje bowiem aż 85 dolarów (dla porównania ekrany w iPhone'ach to wydatek ok. 42$). Dalej w kosztorysie można wymienić układ z autorskim procesorem Exynos od Samsunga - ok. 45$, pamięć RAM i pamięć wewnętrzna urządzenia - ok. 41,5$, a także dwa aparaty wycenione na ok. 20,5$. Do tego jeszcze dochodzi bateria o relatywnie niewielkim koszcie czterech i pół dolara.

s8

Resztę kwoty stanowią montaż urządzenia - jedynie 5,9$ za sztukę, a także pudełko wraz z zawartością (w tym słuchawki dołączane w zestawie) - ok. 15$.

Oczywiście na wszystko trzeba spojrzeć z nieco przymkniętymi oczami - poszczególne części składowe to nie jest cały koszt powstania danego urządzenia. Nie jest wliczony tutaj bowiem koszt pracy nad jego wyglądem, czas inżynierów łączących je w całość, praca nad wersjami próbnymi i ich usprawnianiem, itd. Ponadto nie wlicza się tutaj kosztów magazynowania i transportu urządzeń do sprzedawców, więc ta kalkulacja wprawdzie w miarę dokładna, jest jednak nieco odbiegająca od tego ile faktycznie, całościowo kosztuje wytworzenie jednej sztuki smartfona do sprzedaży.

Zagłosuj

Uważasz, że smartfony są za drogie?

RadioZet.pl/AM