Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak sprawdzić, co wie o Tobie Facebook?

27.04.2017 11:47

Nie jest tajemnicą, że serwis społecznościowy śledzi swoich użytkowników i gromadzi na nasz temat szczegółowe informacje – dzięki nim jest w stanie sprzedawać dopasowane do preferencji odbiorcy reklamy. 

Jak sprawdzić, co wie o Tobie Facebook?

fot. downloadsource.fr, CC BY 2.0

Facebook zaczyna się otwierać – jeszcze w 2016 roku serwis podzielił się informacjami na temat danych, które zbiera na temat swoich użytkowników. Okazało się, że jest ich naprawdę sporo – niemal setka – i dotyczą często zagadnień prywatnych, a nawet intymnych.

Na ich podstawie tworzony jest profil użytkownika – to on jest używany przez reklamodawców do określenia, czy chce pokazywać nam swoje ogłoszenia.

Facebook umożliwia sprawdzenie, co dokładnie pokazuje na nasz temat – odpowiednia opcja ukryta jest w panelu ustawień. Żeby się do niej dostać, należy kliknąć na zakładkę „Reklamy” – bądź też skorzystać z tego bezpośredniego linku.

Po rozwinięciu zakładki „Twoje informacje” otrzymamy wgląd w nasz profil stworzony przez Facebooka. Są w nim wykorzystywane dane, które podaliśmy serwisowi bezpośrednio (na przykład data urodzenia), jak i informacje wyśledzone na nasz temat w internecie (na przykład urządzenia, z których korzystamy).

fot. zrzut ekranu

Nie wszystkie dane muszą być zgodne z prawdą – Facebook nie jest nieomylny, szczególnie jeśli podamy mu nieprawidłowe informacje na nasz temat.

Zagłosuj

Co wie o Tobie Facebook?

RadioZET.pl/MT