Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Microsoft chce, żeby Office był tylko na abonament

27.04.2017 16:58

Microsoft przestawił plany rozwoju pakietu oprogramowania biurowego Office – wynika z niego, że obranym celem jest oferowanie Worda i Excela tylko w postaci usługi abonamentowej.

Microsoft chce, żeby Office był tylko na abonament fot. Poakpong, CC BY 2.0

Obecnie kupujący pakiet Office mają wybór – mogą zapłacić jednorazową opłatę za licencję na korzystanie z oprogramowania bądź też zdecydować się na korzystanie z Office 365, czyli usługi dostępu jako abonamentu.

Każdy z tych sposobów ma swoje zalety – sięgający po wersje pudełkowe oprogramowania mają pewność, że po zapłaceniu za produkt nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów i będą mogli korzystać z niego bez ograniczeń czasowych (a czasem mogą tylko spodziewać się wygaśnięcia okresu świadczenia wsparcia technicznego).

Z drugiej strony zdecydowanie się na płacenie abonamentu za dostęp do Office 365 nie wymaga wykładania dużej kwoty na raz oraz pozwala na korzystanie z zawsze najnowszej wersji aplikacji biurowych.

Microsoftowi zależy, żeby użytkownicy Office przeszli na model subskrypcji – z punktu widzenia przedsiębiorstwa daje on stabilniejszy dopływ gotówki oraz uprasza oferowanie pomocy technicznej, jako że nie trzeba wyznaczać części specjalistów do opieki nad klientami korzystającymi ze starszych wersji aplikacji.

Z opublikowanych przez korporację dokumentów wynika, że w 2020 roku Microsoft chce odciąć użytkowników tradycyjnych pakietów w wersji 2010, 2013 i 2016 od możliwości korzystania z usług chmurowych.

Oznacza to między innymi brak możliwości zapisywania lub otwierania dokumentów w chmurze (na przykład w OneDrive), niemożliwa stanie się także wspólna, jednoczesna praca nad tworzonym dokumentem przez internet.

Ma to zachęcić osoby potrzebujące możliwości współdzielenia pracy do przesiadki na Office 365 i płacenia abonamentu.

Zagłosuj

Z jakiego pakietu biurowego korzystacie?

RadioZET.pl/MT

Oceń