Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Miliony smartfonów podatne na przejęcie z powodu układów Wi-Fi

06.04.2017 11:17

Luka w zabezpieczeniach chipsetów firmy Broadcom z układem Wi-Fi, pozwala na przejęcie urządzenia bez jakiejkolwiek wiedzy użytkownika.

Miliony smartfonów podatne na przejęcie z powodu układów Wi-Fi

fot. pexels

Luka została odkryta przez jednego z inżynierów Google'a, a cały problem został nawet szerzej opisany w notce na blogu. Problem jest o tyle poważny, że dotyczy milionów urządzeń, które wykorzystują układ Wi-Fi stworzony przez firmę Broadcom - a należy do tej grupy duża część smartfonów z Androidem i urządzenia Apple, począwszy od iPhone'a 4.

Zagłosuj

Sądzisz, że Twój smartfon może być podatny na tę lukę?

By przejąć urządzenie przy wykorzystaniu tej luki wystarczy być w zasięgu tej samej sieci Wi-Fi. Następnie dzięki wykorzystaniu luki możliwe jest wgranie na dane urządzenie szkodliwego kodu. Szkody, jakie mogą z tego wynikać, mogą być ogromne - mówimy tu nie tylko o przejmowaniu wprowadzanych na urządzenie danych, lecz również umożliwimy cyberprzestępcom przejmowanie haseł, wiadomości tekstowych, głosowych lub nawet dostęp do konta bankowego.

Łatwo to przeoczenie w zabezpieczeniach załatać odpowiednią aktualizacją - Apple już to zrobiło w wypuszczonej niedawno aktualizacji iOS 10.3.1, a Google planuje to zrobić w kwietniowej aktualizacji bezpieczeństwa.

Problemem może być jednak opóźnianie wdrażania aktualizacji przez poszczególnych dostawców urządzeń, a także operatorów komórkowych (jeśli urządzenie jest "brandowane"). Jedynym sposobem na otrzymywanie tego typu aktualizacji na bieżąco jest wybór smartfonów z Androidem bezpośrednio od Google'a - jak tych z linii Nexus (teraz Pixel).

Zagłosuj

Często aktualizujesz swoje urządzenie mobilne?

RadioZet.pl/theverge/AM