Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ministerstwo szykuje e-dowody. 31 mln dokumentów do wymiany

15.02.2017 13:37

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało założenia dotyczące wdrożenia w Polsce elektronicznych dowodów – pierwsze dokumenty mają trafić do obywateli w marcu 2019 roku.

Ministerstwo szykuje e-dowody. 31 mln dokumentów do wymiany

Koszt wymiany dowodów na odpowiedniki z warstwą elektroniczną został oszacowany na ponad 2 mld złotych. Operacja została rozciągnięta do 10 lat (początkowo mówiono o 5) w celu znalezienia oszczędności - jej zakończenie przewidziano na 2028 rok (w 2018 będą trwały prace przygotowawcze).

Dokumenty mają być wymieniane stopniowo, zgodnie z datami utraty ważności przez używane przez obywateli dowody. E-dokumenty będą także wystawiane na żądanie i w razie utraty starych.

W nowym dowodzie zostaną zapisane nasze dane biometryczne – układ znajdujący się na dokumencie będzie przechowywał nasze zdjęcie (a w przyszłości może i więcej). Zgodność ze standardami tworzonymi przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) ma umożliwić przechodzenie kontroli na lotnisku po zeskanowaniu naszego wyglądu przez kamerę.

Elektroniczny dowód ma ułatwić korzystanie z e-administracji – dzięki niemu będzie można w prosty sposób uwierzytelnić się podczas załatwiania spraw urzędowych przez internet.

Nowy dokument tożsamości będzie także wykorzystywany w służbie ochrony zdrowia – pacjent ma przykładać go do czytnika podczas wizyty u lekarza. To wystarczy, żeby przedstawić dowód posiadania ważnego ubezpieczenia oraz umożliwić NFZ bardziej skrupulatne kontrolowanie liczby pacjentów i rodzaju wykonywanych badań i zabiegów w przychodniach i szpitalach.

E-dowody mają mięć także opcję komunikowania się z terminalami płatniczymi. Z oświadczenia Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w przyszłości mogą pojawić się nowe zastosowania i funkcje e-dowodu:

"

Doświadczenia w realizacji tego typu projektów wskazują, że powodzenie realizacji zależy od wdrożenia w pierwszym etapie podstawowego zakresu funkcjonalności, a następnie ich rozwijania po okresie stabilizacji. W związku z tym dowód osobisty z warstwą elektroniczną powinien zawierać podstawowe funkcjonalności, aby możliwe było jego wdrożenie w krótkim czasie, a jednocześnie pozwalać na rozwój funkcjonalności w przyszłości.  "

Nowe dokumenty mają umożliwiać korzystanie z podpisu elektronicznego.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało także koncepcję dowodu jako aplikacji na smartfona - z tej wizji ostatecznie zrezygnowano, pokazując mDokumenty.

 

RadioZET.pl/MC/MT