Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Który operator ma najlepszą ofertę internetu LTE?

03.04.2017 10:51

Operatorzy prześcigają się w ofertach dostępu do internetu w technologii LTE – czasem jednak trudno porównać szczegóły poszczególnych umów i wybrać te, która jest dla nas najlepsza. W decyzji może pomóc test, który wyłonił najlepsze okazje dla poszczególnych limitów transferu.

Który operator ma najlepszą ofertę internetu LTE? fot. Prolineserver (talk), CC BY-SA 3.0

Podczas sondowania operatorów koncentrowano się zarówno na konstrukcji oferty, jak i jakości obsługi klienta. Możliwość do uzyskania szybkość transferu można sprawdzić w tym zestawieniu.

Zestawienie zostało wykonane przez Polski Instytut Badania Jakości. Największą wagę (60%) przywiązywano do aspektów finansowych rozpatrywanych ofert:

"

Wyliczono ceną efektywną, którą płaci klient przez założony okres 24 miesięcy. W cenie tej zawiera się: wysokość abonamentu, cena urządzenia, opłata aktywacyjna, bonus na start dla nowych klientów. Dodatkowo uwzględniono podstawowe warunki zawieranych umów, takie jak: możliwość zawarcia umowy bezterminowej oraz na okres krótszy niż 24 miesiące, brak w ofercie pakietów, które początkowo są bezpłatne, a z których klient musi sam zrezygnować, jeśli nie chce ponosić ich kosztów. "

Pod uwagę brano także szerokość oferty (z wagą 10%) – liczbę dostępnych opcji z różnymi limitami transferu danych oraz pakiety dodatkowe. Jako tak samo ważne uznano przejrzystość i komfort korzystania z ofert – przyglądano się przede wszystkim w jaki sposób szczegóły przedstawiane są klientom, i w jaki sposób prezentowane są najważniejsze informacje (często opatrywane gwiazdkami i drobnym drukiem).

Wagę 20% przewidziano dla oceny obsługi klienta. Zwracano uwagę przede wszystkim na dostępne możliwości kontaktu z dostawcą, działanie infolinii oraz sposób reagowania na zgłoszenia i zapytania wysyłane za pośrednictwem maila.

Przyjrzano się ofertom 14 operatorów działających w Polsce – zarówno tradycyjnych, jak i wirtualnych. Możecie od razu wskazać, z którego z nich korzystacie - a niżej sprawdzić, czy rzeczywiście najlepszy jest najpopularniejszy:

Zagłosuj

Z którego operatora korzystasz?

Jak się okazało, tylko trzech operatorów zasłużyło na ocenę dobrą – dostawcy, którzy znaleźli się poza podium, mogą pochwalić się co najwyżej oceną dostateczną, zdarzają się także oferty ocenione przez ekspertów surowo – sześciu operatorów uzyskało ocenę dopuszczającą.

Który operator oferujący internet LTE jest najlepszy? Ogólne wyniki badania wyglądają następująco:

fot. PIBJA

Instytut przyjrzał się ofertom w kilku wybranych kategoriach, mających odzwierciedlać potrzeby największych grup użytkowników. Rezultaty badań cząstkowych wyglądają następująco:

fot. PIBJA

Jak można zobaczyć na poniższym zestawieniu, różnica w opłatach podczas trwania umowy w porównywalnych oferty u różnych operatorów może być nawet dwukrotna:

fot. PIBJA
Zagłosuj

Jaką ocenę dostał Twój operator?

RadioZET.pl/PIBJA/MT

Oceń