Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowy przekręt czyha na posiadaczy iPhone'ów

13.10.2017 11:13

Atak może sprawić, że sami oddamy nasze hasło cyberprzestępcom.

Nowy przekręt czyha na posiadaczy iPhone'ów fot. pexels

Nowy rodzaj ataku czyha na użytkowników systemu iOS, a więc dotyczy posiadaczy iPhone'ów, iPadów i iPodów Touch.

Przekręt to nic innego jak złośliwy kod, który może zostać zaszyty w aplikacjach dostępnych w AppStorze. Przy próbie otworzenia zainfekowanej aplikacji na ekranie urządzenia zostanie wyświetlone okienko, w którym zostaniemy poproszeni o ponowne wprowadzenie naszego hasła do zalogowania się do iTunes.

Okienko wygląda niemalże identycznie do natywnego komunikatu, który można napotkać w systemie, lecz jego zadanie jest zgoła inne niż można by się spodziewać. Wprowadzenie hasła oznacza wysłanie go wraz z naszym mailem na serwery cyberprzestępców. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że oznacza to oddanie naszego konta w niepowołane ręce.

Tego typu prosty program jest w stanie napisać każdy początkujący programista, tym bardziej jest to dziwne, że aplikacje zawierające wspomniany kod przeszły zabezpieczenia Apple podczas próby publikacji w cyfrowym sklepie.

Warto więc mieć się na baczności i gdy spotka nas taka sytuacja można łatwo sprawdzić, czy komunikat jest fałszywy - zminimalizowanie aplikacji w przypadku prawdziwego komunikatu nie powinno zminimalizować okienka informującego o konieczności ponownego podania hasła do logowania.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać tego typu powiadomienie na swoim iPhonie?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń