Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

OLX ostrzega przed oszustami. Podają się za pracowników serwisu

24.04.2017 12:04

Uwaga na SMS-y  z pytaniami dotyczącymi wystawionych na OLX przedmiotów – coraz więcej z nich wysyłanych jest przez przestępców udających pracowników serwisu.

OLX ostrzega przed oszustami. Podają się za pracowników serwisu fot. zrzut ekranu

W związku z coraz liczniejszymi zgłoszeniami prób oszustwa OLX wydało oficjalne ostrzeżenie.

Przestępcy udają zagranicznych pracowników serwisu – podsyłane przez nich SMS-y pisane są łamaną polszczyzną lub tworzone są całkowicie w języku angielskim. W treści znajduje się adres e-mail, na który ma odpowiedzieć użytkownik.

Tak wygląda przykładowa wiadomość:

fot. materiały prasowe

- Jest to kolejna wersja tzw. przekrętu nigeryjskiego, dlatego ostrzegamy - OLX nigdy nie wysyła tego typu SMS-ów. Żaden z naszych pracowników nie nazywa się też David Moses czy Morgan More – komentuje serwis z ogłoszeniami.

Przeniesienie korespondencji poza OLX ma umożliwić przestępcom nakłanianie do wysłania towaru za granicę i obiecywanie zapłacenia, gdy go otrzymają (czego oczywiście nie uczynią) bądź też wyłudzenie pieniędzy podczas pomocy w transferowaniu do Polski funduszy.

W 2017 roku OLX ostrzegał już przed innym rodzajem oszustwa – przestępcy dzwonili na podawane numery telefonów i podawali się za policjantów prowadzących śledztwo w sprawie ich wcześniejszej kradzieży.

Zagłosuj

Próbowano oszukać Was w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń