Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Oszust wyłudził e-mailem 100 mln USD od Facebooka i Google

28.04.2017 11:37

Ofiarami sfałszowanych e-maili nie padają tylko zwykli użytkownicy – w trwającym przez 2 lata procederze Facebook i Google straciły na rzecz naciągacza ponad 100 mln dolarów, opłacając przysyłane fałszywe faktury.

Oszust wyłudził e-mailem 100 mln USD od Facebooka i Google

fot. Tracy O, CC BY-SA 2.0

Amerykańskie służby podejrzewają, że za atakiem na technologicznych gigantów stoi 40-letni Litwin – ma on odpowiadać przed wymiarem sprawiedliwości USA i grożą mu długie lata więzienia. Podejrzany nie przyznaje się do winy.

W 2013 roku Facebook i Google zaczęły otrzymywać sfałszowane faktury wysyłane z e-maila wyglądającego jak należący do Quanty – azjatyckiego wytwórcy, który produkuje sprzęt (smartfony i komputery) dla największych światowych marek na podstawie dostarczonych mu specyfikacji.

Dokumenty były podrobione tak dobrze –zgadzała się nawet pieczątka – że giganci bez żadnych wątpliwości przelewali wskazywane kwoty na podany na fałszywej fakturze rachunek. Oszustwo wykryto po 2 latach, gdy przetransferowano łącznie ponad 100 mln dolarów.

Giganci starali się utrzymać swoja wpadkę w tajemnicy – na dokumentach ze śledztwa ukrywano ich nazwy. Informacja o oszustwie nie znalazła się w giełdowych sprawozdaniach, aczkolwiek w tym przypadku jest to zasługa szybkiego odzyskania pieniędzy.

Jak widać, ofiarami e-mailowego oszustwa potrafią paść także ludzie bardzo dobrze zorientowani w nowych technologiach i działaniu internetu, którzy powinni być bardziej wyczuleni i wyedukowani niż zwykli użytkownicy.

Dlatego warto ostrzegać znajomych przed trwającymi atakami – dzięki temu mogą uchronić się przed utratą pieniędzy. Metody stosowane przez przestępców często się powtarzają – szczególnie, jeśli okażą się być skuteczne. Totalizator Sportowy po raz kolejny ostrzegał przed fałszywymi konkursami na podrobionych profilach LOTTO na Facebooku – jak dokładnie działa ten przekręt, pokazaliśmy w tej wiadomości.

Zagłosuj

Dostaliście kiedyś e-maila od oszustów?

RadioZET.pl/MT