Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PKO BP ostrzega klientów przed internetowym atakiem

09.05.2017 10:41

Trwa kampania oszustów podszywających się pod PKO BP i rozsyłających fałszywe wiadomości e-mail o płatności online. Bank prosi o natychmiastowy kontakt wszystkich, którzy otworzyli załącznik.

PKO BP ostrzega klientów przed internetowym atakiem fot. Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0

- Prosimy nie odpowiadać na tego typu e-maile, nie otwierać załącznika, nie korzystać z podanych linków i nie udostępniać danych osobowych, loginu i haseł do konta, kodów jednorazowych, jak również danych dotyczących karty płatniczej – PIN-u, kodu CVV – apeluje do swoich klientów PKO BP.

W e-mailu zatytułowanym „Potwierdzenie wpłaty” znajduje się załącznik w postaci pliku PDF. Zeskanowanie go za pomocą programy antywirusowego nic nie da – w dokumencie nie ukryto złośliwego oprogramowania.

Jest ono pobierane po otworzeniu pliku PDF – dokument udaje, że łączy się z serwerem banku w celu pobrania szczegółów transakcji. PKO BP przestrzega, że złośliwy kod ma za zadanie szpiegować użytkownika i wykraść dane do logowania do serwisu transakcyjnego, mogące posłużyć do wyprowadzenia pieniędzy z rachunku prawowitego właściciela.

Zagrożenie jest traktowane prze z PKO BP bardzo poważnie – bank apeluje, żeby osoby, które otworzyły załącznik, niezwłocznie skontaktowały się z bezpłatną infolinią 800 302 302.

E-maile pochodzące rzekomo od PKO BP to nie jedyne niebezpieczeństwo czyhające na internautów – serwis OLX wydał ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod jego pracowników.

Zagłosuj

Dostaliście ten niebezpieczny e-mail od oszustów?

RadioZET.pl/MT

Oceń