Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pasjans powstał... z nudów! Krótka historia hitowej gry Windowsa

14.04.2017 12:24

Twórcą gry Pasjans, jaką znajdziemy niemalże na każdej maszynie wyposażonej w system Windows, jest Wes Cherry - programista Microsoftu, który stworzył tę grę... bo się zwyczajnie nudził.

Pasjans powstał... z nudów! Krótka historia hitowej gry Windowsa

fot. Great Big Story / kadr z materiału na YouTube

"Napisałem grę w 1988, jeszcze za czasów, kiedy byłem stażystą. Staże w Microsofcie były bardzo wymagające, ale udawało mi się "ścisnąć" powierzone mi zadania do kilku godzin, a więc miałem nieco wolnego czasu" - mówi Wes Cherry w wideo stworzonym przez Great Big Story. 

Jak więc Cherry wykorzystał wolny czas w firmie? Nuda jak widać może również przynosić kreatywne rozwiązania, "dała" bowiem Microsoftowi niesamowity produkt - grę Pasjans (Solitaire):

"

"Wpadłem na pomysł napisania Pasjansa na Windowsa z nudów, tak naprawdę. Nie było w tamtych czasach zbyt wiele gier, a więc sami musieliśmy je zrobić. W połowie lat 90-tych ludzie zaczęli kupować komputery jako urządzenia domowe. Microsoft tłumaczył, że gra Pasjans pomoże uczyć ludzi tego, jak korzystać z myszki. W rzeczywistości jednak zgarnęła spore grono odbiorców dzięki temu, że po prostu fajnie było w nią grać" . "

Produkt od 1988 roku ewoluował i otrzymał nawet kilka uwag od samego Billa Gatesa - w tamtych czasach głównego szefa Microsoftu, który stoi za sukcesem systemu Windows:

"

"Zanim wypuszczono Windowsa Bill Gates miał okazję grać w Pasjansa. Jego zarzutem było to, że za trudno było wygrać w tę grę". "

Gra finalnie ukazała się w 1990 roku wraz z systemem operacyjnym Windows 3.0 i od tamtej pory znacznie ewoluowała wraz z kolejnymi edycjami systemu. Jednak to, co się w grze nie zmieniało, to stale rosnąca liczba jej fanów.

Zagłosuj

Grałeś w kultowego Pasjansa na Windowsie?

RadioZet.pl/AM