Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Płatność odciskiem palca już możliwa. Otrzymał ją pierwszy sklep

25.09.2017 09:57

Dzięki systemowi płatności biometrycznych można zapłacić za zakupy poprzez przyłożenie palca do specjalnego czytnika.

Płatność odciskiem palca już możliwa. Otrzymał ją pierwszy sklep fot. twitter @FingoPay

Pierwszy czytnik tego typu, opracowany na zlecenie firmy Stahler przez Hitachi, zamontowano w supermakecie Costcutter, który znajduje się na terenie Brunel University w Londynie.

Studenci stali się więc pierwszymi "testerami" tego nowoczesnego rozwiązania, które do płatności nie wymaga kart czy nadajników zbliżeniowych. Jak więc działa ten nowoczesny system? W dużym skrócie urządzenie działa podobnie jak obecnie dostępne czytniki obsługujące płatności zbliżeniowe, jednak w tym wypadku, dzięki zaawansowanemu skanerowi, dokonywany jest dokładny pomiar biometryczny zbliżanego palca, gdzie najważniejsze są przede wszystkim nasze linie papilarne. System po odczytaniu odciska palca łączy się z zaszyfrowanym systemem zawierającym informacje na temat konta klienta i pobiera z rachunku bankowego odpowiednią ilość środków.

Ten nowoczesny system ma działać równie szybko jak obecnie dostępne rozwiązania na rynku. Producent informuje, że sama czynność płatności palcem ma trwać około 3 sekund, a nieocenione ułatwienie w postaci braku konieczności zbliżania do terminala karty lub smartfona, a także zniesione wymagania potwierdzenia transakcji kodem PIN bądź innym hasłem lub podpisem, będzie stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla obecnie stosowanych technologii.

Aktualnie z płatności odciskiem palca korzysta kilkudziesięciu studentów Brunel University, lecz według szacunków Stahler do końca listopada liczba użytkowników wzrośnie do 3 tysięcy. Czy nowa metoda autoryzacji płatności się przyjmie? Mamy nadzieję, że podobnie jak w przypadku innych technologii bankowych otrzymamy ją jako jedno z pierwszych państw, dzięki czemu przekonamy się o sprawności nowego systemu już niedługo.

Zagłosuj

Chciałbyś korzystać z systemu płatności odciskiem palca?

RadioZet.pl/AM

Czy wiesz, do czego służą wszystkie porty w komputerze? Sprawdź swoją wiedzę technologiczną w naszym Quizie:

Oceń