Słuchaj
Hubert Radzikowski
Marzena Chełminiak
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Marcin Wojciechowski
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy nie lubią zmieniać haseł. Ułatwiają zadanie hakerom

24.05.2017 12:55

W internecie czyha coraz więcej niebezpieczeństw, z dobrodziejstw sieci trzeba więc korzystać ostrożnie i z głową. Z badania przeprowadzonego wśród internautow wynika jednak, że tylko 1/3 Polaków zmienia swoje hasła.

Polacy nie lubią zmieniać haseł. Ułatwiają zadanie hakerom

fot. Christoph Scholz, CC BY-SA 2.0

Do obawiania się ciemniejszej strony internetu przyznaje się 25% polskich użytkowników sieci. Medium to jest jednak coraz częściej wykorzystywane przez przestępców – ostrzegaliśmy już między innymi o fałszywych e-mailach wysyłanych przez oszustów podszywających się pod Play czy Pocztę Polską czy nieprawdziwych konkursach naciągających na Facebooku na SMS-y Premium (przestępcy udawali w tym przypadku między innymi sklep Media Expert i LOTTO).

Zagrożenie może przyjść także ze strony hakerów, którym uda się pokonać zabezpieczenia serwisów, z których korzystamy – przekonał się o tym szef Facebooka, którego konto zostało przejęte przez włamywaczy, gdyż używał od lat tego samego hasła, wykradzionego z innego serwisu.

Z badania przeprowadzonego w Europie przez Lexis Research wynika, że połowa użytkowników sieci popełnia ten sam błąd, co Mark Zuckerberg i stosuje to samo hasło w kilku serwisach. Ponad 30% Polaków nie kłopocze się także okresowym zmienianiem stosowanych zabezpieczeń, przez co ich konta zagrożone są przejęciem.

Być może część z nich obawia się, że zapomni aktualne hasło i zostanie odcięte od swojego konta – rozwiązaniem jest skorzystanie z poradnika, jak szybko i prosto przygotować trudne hasło, które da się zapamiętać w kilka sekund.

Według sondy wśród 800 polskich internautów, 75% Polaków czuje się bezpiecznie podczas korzystania z internetu. Jednocześnie okazało się, że 25% nie stosuje ochrony w postaci oprogramowania antywirusowego.

Zagłosuj

Jak często zmieniacie hasła w internecie?

RadioZET.pl/MT