Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy pomogli NASA stworzyć sondę na Marsa

20.04.2017 13:21

W maju 2018 roku wystartuje na Marsa bezzałogowa misja InSight – jeden z najważniejszych elementów lądownika został stworzony całkowicie w Polsce.

Polacy pomogli NASA stworzyć sondę na Marsa

fot. materiały prasowe

Przygotowana przez NASA wyprawa zbada budowę geofizyczną Czerwonej Planety. Jeden z trzech głównych instrumentów pomiarowych, nazwany HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) zaprojektowało i zbudowało w Polsce przedsiębiorstwo Astronika.

Penetrator wwierci się 5 metrów pod powierzchnię. Umieszczone na takiej głębokości czujniki będą badać przepływ ciepła z wnętrza planety, co pozwoli określić jej bieżącą i przeszłą aktywność.

Warte podkreślenia jest, że dziełem Polaków jest cały instrument – polskie przedsiębiorstwa najczęściej wykonują pojedyncze podzespoły, rzadko kiedy zajmują się stworzeniem całego funkcjonalnego elementu.

Astronika ma doświadczenie w budowania penetratorów (urządzeń mających wbijać się w grunt) – uczestniczyła w pracach nad MUPUS-em, analogicznym urządzeniem mającym wwiercić się kometę 67P/Czurumow-Gerasimenko po wylądowaniu na niej sondy Philae.

Zagłosuj

Czy Polska powinna inwestować w podbój kosmosu?

RadioZET.pl/MT