Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Project Scorpio - znamy dane techniczne nowej konsoli Microsoftu

10.04.2017 12:41

Dane techniczne następnej konsoli Microsoftu są już znane! Oto specyfikacja usprawnionej wersji Xboksa One o kodowej (na razie) nazwie Project Scorpio. 

Project Scorpio - znamy dane techniczne nowej konsoli Microsoftu

fot. Digital Foundry / Eurogamer / Microsoft

Czym jest Project Scorpio?

Project Scorpio to następna konsola Microsoftu. Podobnie jak PlayStation 4 Pro, Project Scorpio jest mocniejszą wersją podstawowej wersji konsoli. Oznacza to, że nie można jej nazwać następną generacją sprzętu, tak jak w przypadku oryginalnego Xboksa i Xboksa 360, lecz czymś bardziej w rodzaju "nakładki" graficznej na pierwotną wersję konsoli.

Na Xboksie One i Project Scorpio uruchomimy bowiem dokładnie te same gry, lecz dzięki większej mocy obliczeniowej Scorpio po prostu otrzymamy w nich większą rozdzielczość, ładniejsze efekty graficzne i inne usprawnienia, które dotyczyć będą oprawy graficznej, a nie samego rdzenia rozgrywki.

Project Scorpio - dane techniczne

Sercem Project Scorpio jest wykonana w 16nm architekturze jednostka APU, wykonana przez AMD. Zawiera w sobie zarówno procesor, jak i układ graficzny, pozwalające na uruchomienie gier w rozdzielczości 4K - 3840 na 2160 pikseli.

Procesor to wciąż ośmiordzeniowa jednostka bazująca na architekturze Jaguar - znanej z klasycznego Xboxa One, lecz z mocno podniesionymi zegarami - z 1,75 GHz do 2,3 GHz (PS4 Pro to ten sam procesor, lecz o 2,1 GHz).

By osiągnąć dużą wydajność, podniesiono taktowania rdzeni układu graficznego - ze standardowego 853 MHz w przypadku Xboxa One i 12 jednostek obliczeniowych do 1172 MHz i 40 jednostek obliczeniowych w przypadku Project Scorpio (dla przykładu PS4 Pro posiada 911 MHz i 36 jednostek obliczeniowych). To ponad 43% mocy ponad to, co potrafi PlayStation 4 w wersji Pro.

Specyfikacja techniczna Project Scorpio:

  • Procesor: 8-rdzeniowy procesor w architekturze x86 taktowany zegarem 2,3 GHz;
  • Układ graficzny: 40 jednostek obliczeniowych taktowanych 1172 MHz;
  • Pamięć: 12 GB GDDR5, przepustowość 326 GB/s;
  • Dysk twardy: 2,5" dysk o pojemności 1 TB;
  • Napęd: czytnik płyt 4K UHD Blu-Ray.

Project Scorpio - data premiery i cena

Niestety Microsoft nie podał jeszcze tak szczegółowych informacji na temat nadchodzącej konsoli. Wiemy jednak, że ma zadebiutować pod koniec 2017 roku w cenie znacznie przewyższającej aktualną cenę Xboksa One. Spekuluje się jednak o cenie w przedziale 2000-2500 złotych.

Więcej informacji na temat konsoli i jej możliwości - w tym jej oficjalnej nazwy (Project Scorpio to nazwa kodowa, stosowana przy etapie produkcji), dowiemy się zapewne podczas tegorocznych targów gier E3 2017. Odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Los Angeles, a wszystkie informacje, w tym konferencje będą dostępne w sieci. Spodziewajcie się więc naszej relacji i więcej informacji na temat nowej konsoli Microsoftu na radiozet.pl już wkrótce.

Zagłosuj

Zamierzasz kupić konsolę "Project Scorpio"?

RadioZET.pl/eurogamer/AM