Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ranking piractwa - USA na 1. miejscu, a Polska?

19.04.2017 10:02

Piractwo niestety wciąż ma się dobrze. Dzięki raportowi opublikowanemu przez organizację MUSO, możemy sprawdzić, jak wyglądają dane na ten temat.

Ranking piractwa - USA na 1. miejscu, a Polska?

fot. pixabay

Zagłosuj

Korzystałeś kiedyś z pirackich źródeł treści?

Informacje dostarcza organizacja MUSO, która postanowiła zbadać całe zjawisko. Wykorzystano do tego celu dane pochodzące z 200 mln urządzeń i ponad 20 tysięcy stron oferujących nielegalne treści.

Według zebranych danych, Polska aktualnie jest na 9. miejscu w tej klasyfikacji. Zajmujemy przedostatnie miejsce pierwszej dziesiątki pod kątem łącznej liczby odwiedzin stron z pirackimi treściami. Jeśli jednak wykorzystać inny wskaźnik - zajęlibyśmy pierwsze miejsce pod kątem liczby wizyt przypadających na jednego użytkownika internetu.

muso1

W ogólnym rankingu, podium zajmują jednak Stany Zjednoczone, potem Rosja i Indie. A więc wielkość kraju ma znaczenie. Co ciekawe nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy, są w klasyfikacji tuż przed nami.

Jak zjawisko piractwa wygląda w skali globalnej? Łącznie na stronach oferujących dostęp do pobierania nielegalnych treści w zeszłym roku zanotowano ruch na poziomie 191 miliardów wizyt. Oznacza to, że codziennie łącznie tego typu strony notują pół miliarda odwiedzin.

muso2

Trend piracenia jednak się odwraca i można zanotować na wykresie powyżej spadek popularności tego typu "usług" z czasem. 

Zagłosuj

Co według Ciebie jest głównym powodem sięgania po pirackie źródła treści?

RadioZet.pl/cdaction.pl/AM