Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Kamila Terpiał , Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rosja tworzy własną kryptowalutę. Pozwoli ominąć sankcje

03.01.2018 16:40

Kryptorubel ma być rozwiązaniem problemów, jakie spadły na Rosję wraz z wprowadzeniem międzynarodowych sankcji ekonomicznych po zajęciu w 2014 roku ukraińskiego Krymu.

Rosja tworzy własną kryptowalutę. Pozwoli ominąć sankcje fot. materiały prasowe

Polecenie stworzenia własnej kryptowaluty wydał Wladimir Putin po rozpatrzeniu porad doradcy ekonomicznego, który miał zadeklarować na posiedzeniu rządu, że kryto rubel „pozwoli rozliczać się z kontrahentami z całego świata bez oglądania się na sankcje”.

Poza faktem podjęcia decyzji o stworzeniu rosyjskiej państwowej kryptowaluty nic jeszcze na jej temat nie wiadomo. Prace nad jej wdrożeniem mogą trwać jeszcze wiele miesięcy (a nawet lata), gdy jednak się skończą, Rosja może rzeczywiście dysponować sposobami płatności, które nie są regulowane (i przez to nie mogą być objęte sankcjami) przez społeczność międzynarodową.

Kryptowaluty zaczynają być coraz częściej postrzegane jako zagrożenie dla tradycyjnego systemu bankowego – w Polsce dochodziło nawet do wymawiania prowadzenia rachunku klientom, którzy inwestowali w Bitcoina czy Ethereum.

Co to jest Bitcoin?

Zagłosuj

Miałeś styczność z kryptowalutą?

RadioZET.pl/MT

Oceń