Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Łukasz Konarski
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Kamila Terpiał , Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Skaner do plam podpowiada, jak można je sprać

04.09.2017 14:01

Bosch X-Spect to gadżet, który potrafi przeanalizować skład chemiczny plam oraz ubrania i automatycznie wybrać w pralce odpowiedni program prania.

Skaner do plam podpowiada, jak można je sprać

fot. kadr z wideo

Urządzenie zostało pokazane na targach IFA 2017 w Berlinie. Wygląda jak pilot do telewizora – jeśli jednak nakieruje się go na plamę, jest w stanie dokonać szczegółowej analizy molekularnej składników.

Plamy o różnym kładzie chemicznym wymagają odmiennego procesu wywabiania. W dużej mierze zależy on także od materiału, z którego wykonana jest dana część garderoby. Bosch X-Spect jest w stanie sprawdzić i jedno, i drugie – a następnie, korzystając z Wi-Fi, przesłać wytyczne dotyczące najlepszej metody prania do domowej pralki.

Urządzenie zaprezentowane przez niemieckiego producenta przypomina skaner molekularny SCiO – ten gadżet, zapowiedziany jeszcze w 2016 roku, potrafi rozpoznać skład chemiczny analizowanych obiektów i pokazać na przykład, czy owoc jest już dojrzały bez konieczności zaglądania do jego wnętrza.

Bosch przewiduje, że jego urządzenie będzie miało podobne możliwości – Niemcy informują, że X-Spect jest bardzo bliski wdrożenia do seryjnej produkcji. Cena jest jeszcze utrzymywana w tajemnicy.

Zagłosuj

Korzystalibyście z podpowiedzi takiego gadżetu?

RadioZET.pl/MT